banner158

Türkiye'nin dolar hamlesinden rahatsız olup hemen harekete geçtiler!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 100 bin doların üzerinde döviz alımına bir gün bekleme kuralı getirmesi üzerine spekülatörler yeni hamleye yönlendi.

Türkiye'nin dolar hamlesinden rahatsız olup hemen harekete geçtiler!
banner152

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, (BDDK) Pazartesi günü bir yazı göndererek, gerçek kişiler tarafından yapılan 100 bin dolar üzerindeki döviz alımı işlemlerinin bir gün gecikmeyle gerçekleşmesine yönelik kurul kararı alındığını duyurdu. Böylece 100 bin dolar ve üzerinde döviz almak isteyenler TL karşılığını bir gün önce yatıracak, alınan döviz ise hesaba ertesi gün yatırılacak.

BDDK'nın bu kararının gerekçesi de "finansal piyasaların istikrarlı işleyişi, kredi sisteminin etkin çalışması ve spekülatif işlemlerin önüne geçilmesi" olarak gösterildi. BDDK'nın bu hamlesinden rahatsız olanlar da dün söylemleriyle karşı atak yapmakta gecikmedi.

SPEKÜLATÖRLERDEN 'BU ADIM SERMAYE KONTROLÜ' İDDİASI

Karara tepki gösterenler bu adımı 'TL'nin değerini korumak için sermaye kontrolü' başlangıcı olarak yorumladı. Söz konusu yorumlarla ise ülkeye, gerek doğrudan gerekse sermaye piyasaları aracıyla yeni para girişlerinin önüne geçilmek istendi. BDDK bu tür yorumların önüne geçmek için dün yeni bir açıklama daha yapma gereği hissetti ve yapılan açıklamada, "Kararın sadece reel döviz ihtiyacı olmadığı düşünülen gerçek kişilerin gün içinde birden çok kez döviz alım-satım yaparak piyasa yapısallarında meydana getirdiği gereksiz ve haksız bozulmayı önlemeyi amaçlamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

100 BİN DOLARIN ALTI VE TÜZEL'E KISITLAMA YOK

BDDK açıklamasında reel döviz talebi olan tüzel kişilere ve 100 bin ABD Doları'ndan az efektif dahil döviz talebi olan gerçek kişilere yönelik hiçbir kısıtlama içerilmediğinin de altı çizildi. Yani reel döviz talebi olan tüzel kişiler ve 100 bin dolar veya diğer döviz cinslerinde buna denk gelen tutardan az efektif dahil döviz talebi olan gerçek kişiler almak istedikleri dövizin karşılığı olan TL'yi bir gün önce yatırmak zorunda olmayacak. Sadece dövizin ilgilinin hesabına aktarılmasının ve kullanıma açılmasının/fiziki teslimatının bir iş günü valörlü olarak gerçekleştirilmesi gerekecek.

TASARRUF SAHİBİ HAKKI KORUNUYOR

BDDK'nın dünkü açıklamasında yerli ve yabancı yatırımcılara korku salmak isteyenlerin söylemlerinin gerçeği yansıtmadığına yönelik net ifadeler de dikkat çekti. Kamuoyu duyurusunda, "Bankacılık Kanunu dahil ilgili hukuki metinlerimiz, yerli yabancı bütün tasarruf sahiplerinin hak ve menfaatlerini güçlü şekilde koruyacak uluslararası standartlara uyumlu düzenlemeler içeriyor" ifadesine vurgu yapıldı.

Kaynak: Yenişafak

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 11:14