banner158

Teknopark İstanbul genişliyor 

Türk savunma ve havacılık sanayisinin önemli milli projelerinin geliştirildiği Teknopark İstanbul, girişimlere ve teknoloji şirketlerine sunduğu fiziksel imkanları artırıyor.

Teknopark İstanbul genişliyor 
banner192


Türk inovasyon ekosistemine hizmet verdiği 5 sene boyunca, ülke  ekonomisine 98 milyon dolar ihracat desteği veren merkezde, 3. etap binalarının  temeli atıldı. Önümüzdeki yıl devreye alınacak yeni binalarla beraber teknoparkın  5 bin olan istihdamının 9 bine çıkması öngörülüyor.

AA muhabirine konuyla ilgili bir açıklama yapan Teknopark İstanbul  Genel Müdürü Bilal Topçu, Teknopark İstanbul'un Türkiye’nin başta savunma  sanayisi olmak üzere havacılık/uzay, denizcilik, enerji, sağlık bilimleri gibi  kritik alanlarında yüksek teknoloji geliştirmeleri yapan 300’ü aşkın şirkete ev  sahipliği yaptığını söyledi.

 

"MİLLİ TEKNOLOJİ HAMLESİNE KATKI SUNMAK ÜZERE BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ" 

Topçu, geçen yıl 24 milyon dolara yakın teknoloji ihracatına imza atan  ve 5 bin kişilik istihdam sağlayan teknoparkta bin 500’ü aşkın milli proje  üzerinde çalışıldığını söyledi.

Temelini attıkları 3. etabın 2020 sonunda devreye alınmasını  planladıklarını belirten Topçu, "Teknopark İstanbul’da temelini attığımız  yapıların da tamamlanmasının ardından yaklaşık 5 bin olan istihdamımızı 9 bine  yükselteceğiz. 2013 yılının Aralık ayında kurulan ve geçtiğimiz 5 yılda toplam 98  milyon doları aşkın ihracat yapan Teknopark İstanbul; İstanbul ve çevresindeki  üniversitelerin araştırma kabiliyetlerini, nitelikli iş gücünü ve bölge  sanayisinin tecrübesini özellikle savunma sanayisine entegre ediyor." diye  konuştu.

Türk girişimcilik ekosistemine sundukları katkıyı katlamak için  teknolojik imkanların yanı sıra fiziksel olanakları da artırmaya çalıştıklarını  anlatan Topçu, şunları kaydetti:

"Daha çok şirkete destek vermek ve Türkiye’nin milli teknoloji  hamlesine katkı sunmak üzere büyümeye devam ediyoruz. Teknopark İstanbul’un 3.  Etap binalarının temelini attık. 28 bin 566 metrekarelik büyük bir arazi üzerine  konumlanan projenin inşaat alanı 113 bin metrekare. Bunun 10 bin metrekarelik  alanını da kuluçka merkezi olarak planladık."

 

 

BİNALARIN ÇEVRE DOSTU VE ENERJİ TASARRUFLU OLMASINA DİKKAT EDİLİYOR

Bilal Topçu, Teknopark İstanbul’da 3. Etap kapsamındaki binaların LEED  Gold sertifikasına uygun olarak inşa edildiğini ifade ederek, "Bu sertifikaya  uygun olarak çevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayacak şekilde tasarlanan 3.  Etap yapı bloklarının her biri enerji üretimi, atık suların tekrar kullanımı ve  yağmur sularının geri kazanımı hususlarında kendi kendine yetecek şekilde  tasarlanıyor." bilgilerini verdi.

1. Etap yapıların inşaat süreçlerinde iş akışının sürekliliğinin sağlandığı, güncel ve çağdaş uygulamaları ön planda tutan "Yalın İnşaat"  kavramının benimsendiğini aktaran Topçu, 3. Etap yapıların inşaat süreçlerinin  yönetimi en yüksek iş değerini etkin zamanlama ile elde etmeyi amaçlayan "Çevik  Proje Yönetimi" yaklaşımı ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

 

KULUÇKA MERKEZİ VE AR-GE OFİSLERİ VE PROTOTİP ATÖLYELERİ OLACAK

Yeni yapıların kullanım döneminde "Model Tabanlı Tesis İşletme"  yapılmasının hedeflendiğini aktaran Topçu, "Bu hedef doğrultusunda tasarım  süreçleri Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) platformunda tamamlandı. Konvansiyonel  tasarım yöntemlerinden farklı olarak BIM platformunda tasarlanan yapılarda;  tasarım ve inşaat süreçlerinde ortaya çıkan bilginin kullanım/işletme dönemine  aktarılması veri kaybı olmadan sağlanabiliyor." ifadelerini kullandı.

Topçu, 3. etapta yer alacak blokların özelliklerini şöyle sıraladı:

"Toplam 32 bin 407 metrekare alana sahip A Blok; Kuluçka Merkezi ve  Ar-Ge ofislerinin bulunduğu 2 ayrı kanada sahip olacak. Blok içerisinde kuluçka  şirketlerin kullanımına sunulmak üzere laboratuvarlar ve prototip atölyeleri  tasarlandı. Bloğun Ar-Ge ofisleri bulunan kanadının yeni mezun kuluçka şirketleri  tarafından kullanılmasını öngörüyoruz. 

B Blokta ikiz bloklar olarak tasarlanan ve toplam 65 bin 105 metrekare  alana sahip B1-B2 Ar-Ge blokları zemin kotunda birleştirilmiş, bu alanda 900  metrekare büyüklüğünde Fuaye Alanı, bin 100 metrekare alana sahip yeme-içme alanı  ve 600 metrekare büyüklüğünde 500 kişi kapasiteli bir çok amaçlı salon  tasarlandı.

C Blok 15 bin 795 metrekare alana sahip. Maltepe Üniversitesi Ar-Ge  Binası olarak kullanılacak. Blok kapsamında Ar-Ge ofisleri ile laboratuvar  alanlarının da bulunmasını planlıyoruz."

 
Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2019, 14:23
banner184