banner339
banner313

SGK’dan milyonlarca yeni emekliye güzel haber

SGK'dan yeni emeklilere iyi bir haber geldi. Yeni emekliler artık maaşın bağlanması için beklenen süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan ödeme alabilecek.

SGK’dan milyonlarca yeni emekliye güzel haber
banner448
banner451


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Yeni emekli olanlar ilk maaşını alacak olmanın heyecanını yaşarken bazen aylığın bağlanma süreci vatandaşları üzebiliyor. Bu durumda da SGK devreye giriyor. Maaşınız bağlanırken 6.972 TL ödeme alabilirsiniz, tabii bunun için belirlenen şartların yerine gelmiş olması gerekiyor. Maaşı 90 gün içerisinde bağlanamayan vatandaşlar SGK'ya yazılı bir şekilde başvurarak, 3 net asgari ücret ön ödeme alabiliyor. Normal şartlarda 1 hafta ile 10 gün içinde emekli maaşı bağlanırken bu süreci uzayanlar ise SGK'dan 3 maaş avans alma şansını elde ediyor. İşte detaylar….

SGK bu uygulamayı onaylarsa, nakit sıkıntısı yaşayan emekliler Sosyal Güvenlik Kurumu'na yazılı başvuru yaparak avans talep edebilecek. En düşük emekli maaşı bin 500 lira olduğundan avans uygulamasının onaylanmasıyla emekliler en az 4 bin 500 lira avans çekebilecek.

Çekilen avans emeklinin maaşından 12, 24 ya da 36 taksitler halinde kesilecek. 36 ay taksit olursa, 4 bin 500 liralık avans emeklinin maaşından 3 yıl boyunca aylık 125 lira kesinti yapılacak..

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ve Genel Sekreteri Gazi Aykırı imzasıyla Türkiye Bankalar Birliği'ne emeklilerin taleplerini içeren yazı gönderildi..Yazıda, Coronavirüs tedbirleri kapsamında, KDV ve sosyal güvenlik primi tahsilatının ertelendiği, nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerinin asgari 3 ay ötelendiği hatırlatıldı.

Dernek olarak bu olumlu gelişmelerin yanı sıra sayıları 1 milyonu bulan dernek üyelerinin ve toplam sayıları 13 milyona varan emeklilerin yoğun talepleriyle karşılaşıldığı aktarılan yazıda, şunlar kaydedildi:

"Emeklilerimiz de en az 3 ay olmak üzere, kredi geri ödeme taksitlerinin faizsiz olarak ötelenmesini talep etmektedir. Özellikle özel bankalardan aylık alan emeklilerimizin bir diğer talebi de yaşları sebebiyle evden çıkamadıkları için aylıklarını çekememeleri yüzünden yaşadıkları sıkıntıların giderilmesidir. Sürecin uzaması halinde maaşların 90 günlük süre bitiminde Sosyal Güvenlik Kurumu'na iadesi bile söz konusudur. Bu sorunun da giderilmesi için özel bankalarımızla alınacak tedbirlerin görüşülmesini ve soruna çözüm üretilmesini arz ederiz."

Takvim 

.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2021, 11:02
banner218