banner339
banner274

'Otomobilde ÖTV artışı fiyatlara yansıtılacak'

Firmaların ellerindeki stokları eritene kadar fiyatlara ÖTV ve KDV farkını fazla yansıtmadığını söyleyen OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Gülan, fiyatların yavaş yavaş artacağı sinyalini verdi.

'Otomobilde ÖTV artışı fiyatlara yansıtılacak'
banner401
banner427

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gülan, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve kur artışlarının araç fiyatlarına bugüne kadar çok yansıtılmadığını ama bu baskının bundan sonra daha fazla hissedildiği bir döneme girildiğini söyledi.

Gülan yaptığı değerlendirmede, Türkiye otomotiv pazarında ocak ayı rakamlarının iyi çıktığını, ancak şubat ayında satışların geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11 azalarak 47 bin düzeyinde gerçekleştiğini aktardı.

Bu düşüşte kasım ayı sonunda yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinin etkisine değinen Gülan, "Bundan önceki senelerde de görüldüğü üzere ÖTV artışının etkisi, takip eden dördüncü ayda başlıyor ve piyasayı 24 ay boyunca etkiliyor. Burada da ÖTV artışından sonraki dördüncü ayla beraber pazarın olumsuz etkileneceği bir döneme girdik gibi gözüküyor." dedi.

'Baskı daha fazla hissedilecek'

Son dönemde birçok sektöre destek sağlanırken otomotivde bunun yapılmadığına işaret eden Gülan, yine de kurların aşağı gelmesiyle piyasada tekrar bir rahatlama olmasını ve pazarın 2017'yi çok büyük bir düşüş yaşamadan geçen senenin biraz altında tamamlamasını beklediklerini dile getirdi.

Gülan, markaların elinde az da olsa 2016 model araçların bulunabildiğini ifade ederek, "Sektör ÖTV artışına stokla yakalandı. Normalde ekim, kasım ayı dışında böyle bir stok tutmazdı. Fakat bunu da biraz avantaja dönüştürdü. Araç Türkiye'ye girmiş olduğu için kur ve ÖTV artışı bugüne kadar fiyatlara o kadar çok yansıtılmadı ama dördüncü aydan sonra bu baskı daha fazla hissedilmeye başlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

'İkinci elde garanti düzenlemesi pazarı büyütür'

Alp Gülan, OYDER olarak Başbakan Binali Yıldırım'la görüşerek ekonomik ömrünü tamamlamış araçlarla ilgili bir sunum yaptıklarını ve ikinci el araç ticaretiyle ilgili uygulamaya yönelik problemli konuları paylaştıklarını söyledi.

Türkiye'de 3,5 milyon aracın 20 yaşın üzerinde bulunduğuna dikkati çeken Gülan, bununla ilgili bir çalışma yapılmasının hem çevre hem de ekonomi açısından önemli olacağını bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2017, 15:10
banner218