banner339
banner313

Kuraklık desteği son dakika! 2021 Kuraklık desteği ne zaman yatacak, kimler faydalanacak?

Çİiçilerin merakla beklediği kuraklık desteği hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi. Bakan Pakdemirli, kurak geçen bir yılın ardından zarar gören çiftçilerin faydalanabileceği kuraklık desteğini duyurmuştu. Peki, kuraklık desteği ne zaman hesaplara yatacak?

Kuraklık desteği son dakika! 2021 Kuraklık desteği ne zaman yatacak, kimler faydalanacak?
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Verim kaybı yaşayan çiftçilerin faydalanabileceği kuraklık desteği hakkında ayrıntılar Resmi Gazete'de yer almıştı. Destek kapsamında 30 ve üzeri verim kaybı yaşayanların faydalanacağı belirtilmişti. İşte, 2021 kuraklık desteği hakkında detaylar...

KURAKLIK DESTEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Aralık 2021 tarihli Kabine sonrası açıklamada bulundu, ''Çiftçilere de bir müjde vermek istiyorum. Kuraklıktan zarar gören 651 bin üreticimizin hesabına toplamda 2,6 milyar lira kuraklık desteği ödemesini aralık ayının ikinci yarısında yatırıyoruz.'' dedi.

KURAKLIK DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANACAK?

Kuraklık desteğinin, Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre kuraklık nedeniyle yüzde 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere yapılacağı belirtildi.

Destekleme ödemesi, yetersiz yağış nedeniyle kuru şartlarda üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut ve mercimek ürünlerinde, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen tarım havzalarındaki köylerde % 30 ve üzeri verim kaybı yaşayan çiftçilere yapılacak.

Karara göre verim kayıpları oranlarına göre destek miktarı dekara 30-100 TL arasında doğrudan olacak.

 

 

 
banner218