banner339
banner274

KDV'yi Baskı Olmaktan Çıkaracağız

Maliye Bakanı Ağbal, Kocaeli'nde yaptığı değerlendirmede "KDV'yi yerli üretim üzerinde baskı olmaktan, caydırıcı unsur olmaktan çıkaracağız." diye konuştu.

KDV'yi Baskı Olmaktan Çıkaracağız
banner401
banner427

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nı ziyaretinde yaptığı konuşmada,  "KDV'yi yerli üretim üzerinde baskı olmaktan, caydırıcı unsur olmaktan çıkaracağız. KDV uygulamasında aşırı bürokrasiyi ortadan kaldıracağız. KDV Kanununu baştan sona yeniden dizayn edeceğiz." dedi

Bakanlık olarak vergi mükellefleri bakımından çok sayıda yasal düzenleme yaptıklarını, bunu vergiyi tam ve zamanında almak için yaptıklarını kaydeden Ağbal, bunun da getirdiği bir takım süreçler olduğunu dile getirerek, bu durumdan muhasebecilerin birinci derecede etkilendiğini bildirdi.

Vergi mükelleflerinin yükümlülükleri azaltmaları gerektiğini anlatan Ağbal, "Vergi kanununda mutlaka daha basitleştirme yönünde düzenlemeler yapmamız lazım. Vergiye uyum maliyetlerini düşürmemiz lazım. Özellikle bu beyanname verme başta olmak üzere bildirimler, buralarda da size yeni bir takım kolaylıklar getirmek lazım. Önümüzdeki dönemde vergi kanunlarında basitleştirici, kolaylaştırıcı düzenlemeleri bir bir hayata geçireceğiz. Sizi yıktıran bildirimler var. Devlet olarak bunları olabildiğince kendimize almaya çalışmamız lazım." diye konuştu.

"Vermemek için kırk dereden su getiriyoruz"

Katma Değer Vergisi (KDV) Kanununun zorluklar ürettiğini ifade eden Ağbal, "Parayı tahsil etmeden devlet olarak 'Bunun KDV'sini öde.' diyoruz. KDV Kanununun temeli bu. 1985 yılında yürürlüğe giren bu kanunu, bu kadar süreden sonra masaya yatırma zamanı geldi. KDV gerçekten bu ülkenin ekonomisine, kalkınmasına, büyümesine ne kadar hizmet ediyor? Mevcut sistem ne kadar sürdürülebilir bunu da görmek lazım. Devlet olarak alırken alıyoruz ama verirken gerçekten vermemek için kırk dereden su getiriyoruz." diye konuştu.

"Muhasebe büroları danışmanlık hizmeti versin"

Son 1-1,5 yıldır KDV iadesiyle ilgili düzenlemeler yaptıklarını ve sistemi kolaylaştırdıklarını, daha basit, daha yalın, daha uygulanabilir, uyum maliyeti daha düşük bir vergi sistemini hep beraber inşa edeceklerini aktaran Ağbal, şöyle devam etti:

"Yepyeni bir Vergi Usul Kanunu çıkaracağız. Hala mevcut tasarının istediğimiz düzeyde olmadığını düşünüyorum. Biz hala eski sistemdeki defter ve belge düzeninin peşindeyiz. Artık 21. yüzyılda sanayi 4.0'ı konuştuğumuz bir yerde belkide bu belgeleri, defterleri kenara atıp yepyeni bir sistemi kurmamız lazım. Böylelikle muhasebe büroları belge ve defterlerin tutulduğu, saklandığı yerler olmaktan çıksın, mükellefe danışmanlık hizmeti versin. Mükellefe yardımcı olsun."

Vergi Usul Kanununun hem ödüllendirmesi hem de etkin yaptırım sistemi olması gerektiğini belirten Ağbal, "Şu günlerde KDV Kanunu ile ilgili çalışmayı önemsiyorum. Bunu birkaç ay içinde çalışacağız. Sosyal taraflar, sivil toplum örgütlerinin görüşlerini alacağız. KDV'yi yerli üretim üzerinde baskı olmaktan bir caydırıcı unsur olmaktan çıkaracağız. KDV uygulamasında aşırı bürokrasiyi ortadan kaldıracağız. KDV Kanununu baştan sona yeniden dizayn edeceğiz." değerlendirmesini yaptı.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 20:52
banner218