banner4
banner23

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)'de son gelişmeler! EYT yasalaşacak mı?

Binlerce vatandaşı ilgilendiren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla görevlendirilen Prof.Dr. Vedat Bilgin EYT'liler konusunda yaptığı açıklamada bu konuda bir formül üreteceklerini dile getirdi. İşte Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda yaşanan son gelişmeler...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)'de son gelişmeler! EYT yasalaşacak mı?
banner19


Prim gün sayısını doldurmalarına rağmen yaşı erken olduğu için emekli olamayan binlerce kişi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı görevlendirme ile yeniden umutlandı. Emeklilikte Yaşa Takılanlar yani EYT'liler konuya ilişkin son gelişmeleri yakından takip ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'in görevlendirilmesinin ardından yapılan ilk açıklama EYT'lileri heyecanlandırdı. Vedat Bilgin yaptığı açıklamada Bu konuda bir formül üreteceğiz. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor açıklamasında bulundu.

Kılıç şunları söyledi:

"Son dönemde bir gelişme oldu. Cumhurbaşkanımız Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Vedat Bilgin'i görevlendirdi. EYT'lerin düşüncelerini ele alacak, SGK ile görüşecek. Geçenlerde kendisiyle konuştum. Bu konuda bir formül üreteceğiz, üzerinde çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatı var. Somut bir adım atılmış oldu. Umarım karşılıklı görüşmelerle bu iş bir noktaya gelir, çözüme ulaşır. Bu mağduriyetin giderilmesi gerekiyor."

Konuyla ilgili konuşan Prof. Dr Vedat Bilgin şunları söyledi: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) homojen bir grup değil. Bu konuda durumu çok farklı olan kimseler var. Çalışmalarımız uzun soluklu olacak, şu an işin çok başındayız henüz somut bir gelişme yok.

EYT İLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELERİ

Emeklilikte yaşa takılanların sorunu 1999’dan beri devam ediyor. 8 Eylül 1999 öncesinde SSK’lı, Bağkurlu ve Emekli Sandığı (memur) mensubu olarak iş hayatına başlayanlar erkek ise 25 yıl ve 5000 gün, kadın ise 20 yıl ve 5000 gün şartıyla emekli olabiliyordu. Örneğin; 18 yaşında sigortalı işe başlayan bir kadın 5000 günlük primi tamamlarsa 38 yaşında, erkekler de 43 yaşında emekliliğe hak kazanabiliyordu.

Fakat 1999’da emeklilik yaşı ve istenen prim şartı arttı. 1999’dan sonra işe girecekler için kadınlarda emeklilik yaşı 38’den 58’e, erkeklerde 43’ten 60’a çıkarıldı. SSK’ya tabi çalışanın emeklilik için ise gereken gün sayısı 7000’e yükseldi. 1976 ile 1999 yılları arasında işe girenlere ‘kademeli yaş’ şartı getirilirken, 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008’den itibaren işe girenlerde emeklilik yaşı 65 oldu.

Uygulamaların kendilerini mağdur ettiğini belirten kişilere ‘emeklilikte yaşa takılanlar (EYT’li) deniyor. EYT’lilerin ifade ettiğine göre; emekliliğine az bir süre kalanlar düzenlemeden sonra yıllarca beklemek zorunda kaldı. Emeklilikte yaşa takılanlar sorunlarını çeşitli platformlarda dile getirmeye çalıştı.

 
Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2019, 14:23