banner339
banner274

`Doğalgaz indirimi maliyeti azaltacak`

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Sanayi için büyük bir girdi olan doğalgaz fiyatlarının düşmesi, üretim maliyetlerinin azalmasına ciddi bir katkı sağlayacak, ihracat artacak." dedi.

`Doğalgaz indirimi maliyeti azaltacak`
banner401
banner399

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, doğalgaz fiyatlarına bugünden geçerli olmak üzere hem tüketiciye hem sanayiye yüzde 10 indirim uygulanmasına ilişkin, "Sanayi için büyük bir girdi olan doğalgaz fiyatlarının düşmesi, üretim maliyetlerinin azalmasına ciddi bir katkı sağlayacak. Sanayimizdeki üretim maliyetlerinin düşmesiyle ülkemizin rekabet gücü ve ihracatı artacak. Bunu çok önemsiyoruz." dedi. 

Faruk Özlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı ve bugünden itibaren geçerli olacak yüzde 10'luk doğalgaz indirimine ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin ihracata dayalı bir ekonomik büyüme modeli benimsediğini, ihracatın yüzde 95'ini sanayi ürünlerinin oluşturduğunu ifade eden Özlü, Türkiye'nin zenginleşmesinin sanayi vasıtasıyla olacağını, sanayi yatırımları arttıkça, daha nitelikli üretim yapıldıkça, ülkenin ihracatı ve milli gelirinin de yükseleceğini kaydetti.

Geçen hafta yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında Bakan Albayrak'ın konuyu gündeme getirdiğini anlatan Özlü, sanayi için büyük bir girdi olan doğalgaz fiyatlarının düşmesinin, üretim maliyetlerinin azalmasına ciddi bir katkı sağlayacağını vurguladı. Özlü, "Sanayimizdeki üretim maliyetlerinin düşmesiyle ülkemizin rekabet gücü ve ihracatı artacak. Bunu çok önemsiyoruz." dedi.

'İHRACATIMIZI ARTIRACAK'

Bakan Albayrak'ın bu konu üzerinde uzun süredir çalıştığını ve nihayetinde indirimin faturalara yansıyacağını belirten Özlü, sanayi sektörüne önemli bir yansıması olacağını söyledi.

Faruk Özlü, "Bu indirim, üretim maliyetlerini azaltacağı için ihracattaki rekabet gücümüzü artıracak. Türk üreticilerin, sanayicilerimizin ürünleri daha uygun maliyetlerle dünya piyasalarında rekabete girecek. Bu da ihracatımızı artıracak. Bu indirim, sanayicimizin rekabet gücünü en az yüzde 10 artıracak." diye konuştu.

Özlü, indirimin istihdama katkısının kısa sürede görülemeyebileceğini, ancak mutlaka olumlu katkısı olacağını söyledi.

'SANAYİCİNİN YÜKSEK FAİZ ŞİKAYETİ'

Özlü, sanayicilerin bir diğer şikayeti olan yüksek faiz oranlarına da değinerek, Türkiye CumhuriyetMerkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya ve diğer yetkililerin bu konuda çalışmalar yaptığını anlattı.

Faiz oranlarının düşürülmesi gerektiğine dair yapılan çalışmaların son aylarda faiz koridorunun üst bandında yapılan indirimlerle kendisini gösterdiğini kaydeden Özlü, bu indirimlerin devam etmesi temennisinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2016, 12:45
banner218