banner158

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o haberleri yalanladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan, ambalajlı ürünler  için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki haberlerin doğru olmadığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı o haberleri yalanladı
banner152

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın kuruluşlarında  "geri kazanım katılım payı" ile ilgili haberlerin yer aldığı belirtildi.

Geri Kazanım Katılım Payı uygulamasının 29 Kasım 2018'de TBMM'deki tüm  siyasi partilerin mutabakatıyla kabul edildiği anımsatılarak, bu uygulamanın  katılım payına tabi ürünleri piyasaya süren işletmeleri ilgilendiren bir uygulama  olduğu vurgulandı.

Ambalajlı ürünler için vatandaştan ücret alınacağı yönündeki  haberlerin doğru olmadığı bildirilen açıklamada, vatandaştan herhangi bir ücret  alınmasının asla söz konusu olmadığı kaydedildi.

"Atık yönetiminin daha etkin bir şekilde yapılması sağlanacak"

Açıklamada, 2005'ten beri ambalaj atıkları ile akü, pil, lastik,  madeni yağlar, elektronik eşya gibi özel atıkların yönetimi konusunda Bakanlığın  yetkilendirdiği kuruluşların faaliyet gösterdiği belirtilerek, şu bilgiler  verildi:

"Bakanlığımızca yapılan tüm iyileştirme çalışmalarına rağmen bugüne  kadar atık toplanmasında hedeflenen artış sağlanamamıştır. Bu nedenle, çevrenin  korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesine yönelik düzenlemelerin yer aldığı  Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 10 Aralık  2018'de Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu değişiklikle  atıkların azaltılması ve geri dönüşümün sağlanabilmesi için bahse konu ürünleri  üreten/ithal eden/piyasaya süren işletmelerden ürünün cinsine göre Geri Kazanım  Katılım Payı tahsil edilecektir. Gelecek nesillere daha temiz, çevreci ve  yaşanabilir şehirler bırakmak hedefiyle yürütülen bu çalışmayla atık yönetiminin  daha etkin bir şekilde yapılması sağlanacak, israfın önüne geçilecektir."

 

 

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 19:09