banner339
banner313

Bakan Pakdemirli: Türkiye küçükbaş varlığında Avrupa’da 1’inci sırada

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Son 19 yılda toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 80 artışla 57,4 milyon başa çıkardık. Gururla söylüyorum ki Türkiye, küçükbaş hayvan varlığında Avrupa’da 1’inci sırada yer alıyor" dedi. 

Bakan Pakdemirli: Türkiye küçükbaş varlığında Avrupa’da 1’inci sırada
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, İzmir’in Aliağa ilçesinde düzenlenen ’Küçükbaş Damızlık Koyun Üretim Merkezi Protokol Töreni’ne katıldı. Törende Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl Başkanı Veysel Şahin, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar da yer aldı. Törende konuşan Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin küçükbaş varlığında Avrupa’da ilk sırada yer aldığını söyledi. Son 19 yılda küçükbaş sayısında önemli artış sağlandığının altını çizen Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti: 

"Koyun sayımızı yüzde 80 artışla 45,2 milyon başa, keçi sayımızı yüzde 81 artışla 12,2 milyon başa, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 80 artışla 57,4 milyon başa çıkardık. Son 3 yılda ise küçükbaş hayvancılıkta her vatandaşımız için bir küçükbaş hedefiyle önemli bir gelişme ivmesi yakaladık. Toplam küçükbaş hayvan sayısında yakaladığımız yüzde 30 artışla 13,1 milyon küçükbaşı sürülere kattık. Küçükbaş hayvan sayımız bugün son 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Gururla söylüyorum ki Türkiye, küçükbaş hayvan varlığında Avrupa’da 1’inci sırada yer alıyor. Küçükbaş hayvancılıkta Ar-Ge ve inovasyona verdiğimiz destek ile son 19 yılda koyun süt verimi yüzde 60 artışla 77 litreye, keçi süt verimi ise yüzde 78 artışla 105 litreye yükseldi. Bu sayede neredeyse 2 koyundan ve keçiden aldığımız sütü bugün 1 hayvandan alıyoruz. Bu gelişmelerin yanı sıra bu yıl içerisinde şimdiye kadar Azerbaycan, Katar, Lübnan, Kuveyt ve Suudi Arabistan olmak üzere toplam 5 ülkeye, 142 bin küçükbaş hayvan ihraç ettik." 

'İZMİR’DE KÜÇÜKBAŞ VARLIĞI YÜZDE 70 ARTTI'
banner218