banner339
banner313

Bakan Pakdemirli: Çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmayacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, çiftçilere seslenerek, "Çiftçimizin, yani sizlerin alın teri karşılıksız kalmayacak, mahsuller maliyetlerin üzerinde değer bulacaktır." dedi.

Bakan Pakdemirli: Çiftçimizin alın teri karşılıksız kalmayacak
banner475


Gelişmelerden anında haberdar olmak için Google News'te Aydınpost'a abone olun

Aydınpost'a Google News'te abone olun

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çiftçilere seslenerek, "Siz endişe etmeyin, gönüllerinizi ferah tutun ve tohumu toprakla buluşturmaya devam edin. Çiftçimizin, yani sizlerin alın teri karşılıksız kalmayacak, mahsuller maliyetlerin üzerinde değer bulacaktır." dedi. Bakan Pakdemirli, 9. Çorum Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışında, fuarın bölgede önemli bir cazibe merkezi oluşturduğunu söyledi. Türkiye'nin mera dahil toplam tarım alanında dünyada 31'inci sırada bulunmasına karşın tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada ise ilk 10 içinde yer aldığına dikkati çeken Pakdemirli, "Bu başarıda çiftçimizin emeği, alın teri var. Tarım sektörü son 12 çeyrektir kesintisiz büyüme gösteriyor. Tarım, bu yılın ilk 6 ayında da ortalama yüzde 4,7 büyüme ile ekonomimize güç katmaya devam etti. Su ve sulama alanında yaptığımız yatırımlar, tarımsal hasılamıza pozitif yönde katkı sağlamaya devam ediyor. Geçen yıl tarımsal hasılamız 337 milyar liraya ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı. İklim değişikliği, pandemi ve diğer birçok küresel soruna rağmen bitkisel üretimdeki artışlar, hayvancılıktaki gelişmeler bizleri sevindiriyor." diye konuştu.

Tarım ve gıda ürünlerindeki ihracatın da geçen yılın üzerine çıkacağını anlatan Pakdemirli, "Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2021 yılı 8 aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 13,7 milyar dolar, dış ticaret fazlamız ise yüzde 78 artarak 4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkemiz tarımını bu seviyelere yükselten tüm üreticilerimize şükranlarımı sunuyorum." ifadesini kullandı.

Üretimdeki başarının baş mimarının çiftçiler olduğunun altını çizen Pakdemirli, şöyle devam etti:
banner218