banner339
banner313

"Ayçiçeğinde piyasayı düzenleyici bir fiyat açıklanmalı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ayçiçeği alım fiyatının ayçiçeği-buğday paritesine göre belirlenmesi gerektiğini belirterek, "Birlikler, üretici maliyetlerini göz önünde bulundurmalı ve piyasayı düzenleyici bir fiyat açıklamalı." ifadesini kullandı.

banner401
banner399

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı  Şemsi Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, ayçiçeğinde üretimin artması ve  yağ açığının kapanması için ayçiçeği-buğday fiyat paritesinin 2'nin altına  düşmemesi gerektiğini bildirdi.

Türkiye'nin sıvı yağ tüketiminin dörtte üçünün ayçiçeğinden  karşılandığına dikkati çeken Bayraktar, tohumlarında yaklaşık yüzde 45 oranında  yağ bulunan ayçiçeğinin küspesinin de hayvancılık açısından değerli olduğunu  aktardı.

Bayraktar, yemeklik dışındaki ayçiçeği yağlarının sabun ve boya  sanayisinde değerlendirildiğini, saplarının da yakacak olarak kullanıldığını  belirterek, şunları kaydetti:

"Bu yıl dünyada ayçiçeği ekim alanlarının yüzde 2,6 artmasına karşın,  verimdeki azalma nedeniyle üretimde yüzde 0,8 gerileme yaşanması bekleniyor.  Ülkemizin dünya üretiminden aldığı pay yüzde 4,2'yi buluyor. Son yıllarda, İç  Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ekim alanlarının artması, yağ açığının  kapatılması amacıyla yapılan destekler, verim artışı, Çukobirlik'in de ayçiçeği  alımına başlaması gibi sebeplerle üretim artsa da ihtiyacımızı karşılayamıyoruz.  Geçen yıl 1 milyon 800 bin tonu yağlık, 164 bin tonu çerezlik olmak üzere 1  milyon 964 bin ton ayçiçeği üretimi gerçekleştirdik. Bu yıl 1 milyon 952 bin  tonluk bir üretim bekliyoruz."

"Hasat döneminde ithalat yapılmamalı"

Bayraktar, yağlık ayçiçeği alımı yapan Trakya Birlik, Karadeniz Birlik  ve Çukobirlik'in açıklayacağı fiyatın üreticiler açısından önemine işaret ederek,  "Birlikler üretici maliyetlerini göz önünde bulundurmalı ve piyasayı düzenleyici  bir fiyat açıklamalı. Hasat döneminde ayçiçeği veya ayçiçeği yağı ithalatı  yapılmamalı." ifadesini kullandı.

Üretimin cazip hale gelmesi için hasadın yoğunlaştığı dönemlerde fiyat  düşüşlerinin önlenmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, üretimi teşvik edici bir  parite sistemi uygulanması gerektiğini belirtti.

Bayraktar, ayçiçeğinde sulamaya yönelik teşviklerin artırılması ve bu  kapsamda kullanılan elektrik fiyatlarının makul seviyeye düşürülmesi gerektiğini  kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2018, 12:55
banner218