banner339
banner391
banner313

Asgari Ücrette 'Vergi Dilimi' Belirsizliği Sürüyor

AK Parti'nin seçim vaadiyle yılbaşından itibaren net bin 300 liraya yükselen asgari ücrette "vergi dilimi" tartışmaları devam ediyor.

Asgari Ücrette 'Vergi Dilimi' Belirsizliği Sürüyor
banner353

Sendikalar asgari ücretin ek vergi kesintisiyle düşmemesi için gerekli düzenlemenin yapılmasını talep etti ve zorunlu bireysel emeklilik sisteminin ardından asgari ücrette yapılacak yeni bir kesintinin milyonlarca çalışanı zor durumda bırakacağına dikkat çekti. 

Yılbaşında net bin 300 lira olarak belirlenen asgari ücretin Ekim ayında bir üst gelir dilimine dâhil edilip edilmeyeceği tartışmaları milyonlarca çalışan tarafından izleniyor.

Üst vergi dilimine geçilirse milyonlarca kişinin maaşı 70 lira azalacak...
Net bin 300 liralık asgari ücretin Ekim ayından itibaren yüzde 15 yerine yüzde 20’lik vergi dilimine dâhil edilmesi halinde milyonlarca çalışanın aylık ücretinin yaklaşık 70 lira azalması söz konusu olacak.

"Zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedeniyle zaten dar gelirlinin ücreti düşüyor, vergi dilimiyle daha da düşmesi kabul edilemez"

Çalışanlar gelecek ay ücretlerinin bir üst gelir dilimine dâhil olup olmayacağını takip ederken, hükümetin asgari ücrette yıl boyu net bin 300 liralık seçim vaadinde durmasını isteyen sendikalar, zorunlu bireysel emeklilik sisteminin ardından asgari ücrette yapılacak yeni bir kesintinin milyonlarca çalışanı zor durumda bırakacağına dikkat çekti.
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçileri Türk-İş'in temsil ettiğini belirterek, asgari ücret belirlenirken komisyonda hükümetin kendilerine rakamın tüm yıl geçerli olmak üzere net bin 300 lira sözü verdiğini hatırlattı:

"O dönem başta dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu olmak üzere hükümet yetkililerine asgari ücretin vergi dilimine takılmaması için gerekli düzenlemeleri bir an evvel yapmaları uyarısında bulunduk. Ama hükümet yetkilileri maalesef bunu bugüne kadar erteledi. Hatta Sayın Maliye Bakanı bir dönem kesintinin yapılacağı yönünde açıklamalarda bulundu. Biz fazladan bir şey istemiyoruz. Hükümetin seçim döneminde ve asgari ücret görüşmeleri sırasında verdiği sözü tutmasını istiyoruz. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi nedeniyle zaten dar gelirlinin ücreti düşüyor, vergi dilimiyle daha da düşmesi kabul edilemez.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 15:57
banner218

banner344

banner394

banner343

banner393

google-site-verification=XM_gwNkBaKM19LDHoKaTOmBzvkdlKwOdKMcUtov1R-k