banner339
banner274

60 milyon dolarlık Bitcoin'e el koydular! Tek sorun var: Kilit açılmıyor

60 milyon dolarlık Bitcoin'e el koydular! Tek sorun var: Kilit açılmıyor
banner401
banner427Bavyera eyaletindeki Kempten kentinin savcısı, dolandırıcının hapse mahkum edilip, cezasını çekmeye başladığından beri suskunluğunu koruduğunu belirtti. Polisler ise 1,700'den fazla Bitcoin'e ulaşmak için defalarca şifreyi çözme girişiminde bulunsalar da, başarılı olamadılar.

Savcı Sebastian Murer, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Şahsa sorduk fakat bize konuşmadı. Belki kendisi de bilmiyordur" dedi.

Sanal kripto para birimi Bitcoin, şifrelemeyle korunan dijital cüzdan olarak bilinen bir yazılımla saklanıyor. Cüzdanı açıp Bitcoin'e ulaşmak için kilidi çözecek bir şifre kullanılıyor. Şifre kaybolduğundaysa, kullanıcı cüzdanı açamıyor.

Başkalarının "madencilik" yani Bitcoin üretme gücünden faydalanmak için diğer bilgisayarlara gizlice bir yazılım yükleyen dolandırıcı iki yıldan fazla süreliğine hapse mahkûm oldu.

Dolandırıcı hapse atıldığında, sahip olduğu Bitcoinlerin değeri bugünkü değerinin çok altındaydı. Fakat Bitcoin son birkaç yılda hızla yükselerek Ocak ayında 42,000 dolarlık rekora ulaştı. Bugün Bitcoin 37,577 dolarda işlem görüyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2021, 20:20
banner218