banner83

432 Somalı çocuk için burs seferberliği

Soma’daki maden faciasında 432 çocuğun babasını kaybettiği ve bunların yaş ortalamasının 10 olduğunun açıklanmasıyla, Türkiye çocuklar için seferber oldu.

432 Somalı çocuk için burs seferberliği
banner94
banner26

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından çok sayıda kişi Somalı çocuklar için yardım eli uzattı. Soma Kaymakamı Bahattin Atçı çocuklara burs verme taleplerine adeta yetişemediklerini söyledi. Türkiye genelinden ve yurtdışından birçok insan yetkili kurumların masraflarını karşılayarak burs vermek istediklerini belirttiler. Kızılay Soma Şube Başkanı Aziz Günal, Hürriyet’e “Gıda ve giysi yardımı ilk günlerde yağdı. Ama şu anda her yerden bu çocuklara burs vermek için telefon geliyor. Türkiye adeta kendilerine bir emanet gibi madenci çocuklarına sahip çıkıyor. Hepsini toparlamaya çalışıyoruz. Kimi gücü yettiğini, kimi bir çocuk okutabileceğini, kimi üç beş 10 çocuğa burs vermek için başvuruyor” dedi. Bu arada Türk Kızılay Genel Merkezi de ilk günden itibaren bölgeye psikolog ve çocuk uzmanları gönderdi. Kızılay, çocuklara “süresiz” olarak isteğe bağlı psikolojik destek verecek. Burs yardımları ise kaymakamlık ve AFAD üzerinden yapılacak.

Soma Kaymakamı Bahattin Atçı da çocuklara burs taleplerine adeta yetişemez duruma geldiklerini söyleyerek, “Darüşşafaka, Türk Eğitim Vakfı, TED Koleji, işadamlarımız, meslek kuruluşları destek olmak istiyor. Bunların hepsini toplayıp organize etmeye çalışıyoruz. Sayamadığım kadar yardım geliyor. Yurtdışında da çeşitli kampanyalar, konserler düzenleyip çocuklara iletmek isteyenler var. İtalya, Almanya… Arayıp toplanan parayı getireceklerini söylediler” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 16:39

banner102