• BIST 108.153
 • Altın 153,903
 • Dolar 3,8325
 • Euro 4,5073

  Ekoköy sakinlerinin isyanı

  13.02.2009 12:30
  Avrupa Birliği destekli ekolojik tarım çalışmaları ile dikkatleri çeken Kuşadası’na bağlı Kirazlı Köyü’nde taş ocağı ruhsatının genişletilmeye çalışılması büyük tartışma yarattı.
  Ekoköy sakinlerinin isyanı
  Ekoköy sakinlerinin isyanı Ekoköy sakinlerinin isyanı Ekoköy sakinlerinin isyanı

  "Ekoköy" olarak bilinen Kirazlı"da, Tüllüoğlu Dağı Mevkii"ndeki, Hürtay Madencilik"in taş ocağının genişletilmesi girişimleri ortalığı karıştırdı. Firma, 2003"te alınan ruhsat gereğince yarım hektar alanda çalıştırılan taş ocağının 33 kat genişletilip 17 hektara çıkarılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı"na başvurdu. Kuşadası, Söke, Davutlar ve Güzelçamlı belediyelerinin katı atık depolama alanının bitişiğindeki taş ocağının büyütülmesi için gerekli olan ÇED raporu konusunda da yasal süreç başlatıldı. ÇED raporuyla ilgili bilgilendirme toplantısının ise Kirazlı yerine komşu Yayla Köyü"nde yapıldığı ileri sürüldü. Gelişmelere büyük tepki gösteren Kirazlı Muhtarı Hüseyin Fırat, "Bu bölgede bir süredir eko tarım çalışmaları yürütülüyor. Her yer tarım arazisi ve zeytinlik. Taş ocağı Kirazlı"yı cehenneme çevirir. Ayrıca, bölge için hayati önem taşıyan bir kararın bize sorulmadan alınması nezaketsizlik” dedi.
  Kuşadası Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü ise taş ocağının genişletilmesinin doğal yaşam, tarım alanları ve zeytin ağaçlarını olumsuz etkileyeceğini belirterek, "Yasalara göre zeytinliklere 3 kilometreden yakın alanlara izin verilmemesi gerekir. Ama genişletme kararı alınırsa zeytinlikler de taş ocağı alanına girecek. Ciddi bir doğa ve çevre tahribatı olacak" diye konuştu. Taş ocağının büyük tehlike yarattığına değinen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, şunları söyledi: “ Kuşadası Kirazlı Köyü sınırları içinde bulunan Tüllüoğlu Dağı Mevkiinde faaliyet gösteren taş ocağı ve konkasör tesisi işletmesinin, mevcut 0,5 Ha"lık izin alanının, 17,52 Ha"lık alana dönüştürülmek istendiğini öğrendik. Taş ocaklarının yaratacağı kirlilik, toz, kankasör gürültüleri, patlatılan dinamitler, ağır tonajlı kamyonlar ortamı bozarak bölgenin tüm güzelliklerini yok edecektir. Taş ocaklarından çıkan tozlardan hem tarım arazileri hem de doğal bitki örtüsü zarar görecektir. Türkiye"de örnek olarak gösterilen ekolojik köy Kirazlı üretim alanları da, yakınında bulunan taş ocaklarından olumsuz etkilenecektir. Burada patlatılan dinamitler ve çevreye yayılan gürültü, yaban hayatını olumsuz ölçüde etkileyecek, bilim adamlarının dediği gibi yeraltı sularınında kurumasına yol açabilecektir. Tüllüoğlu Dağı ve çevresi kültürel ve doğal kaynakları ve bu bağlamda yaban hayatını içeren, çeşitli kültürel ve estetik değerler sergileyen coğrafi bir alandadır. Kuşadası"nda kış aylarında yapılabilecek ekoturizm faaliyetlerinin sürdürülebileceği en zengin alan bu bölgededir. Alanda tarih-kültür, bitki, yaban hayatı ve yürüyüş yolları, kaya tırmanış parkuru gibi ekoturizm için çok önemli olan unsurlar mevcuttur. Bu gibi alanlarda doğa ve insan eliyle oluşturulmuş öğelerin uyum içinde olması, tarihi ve estetik değer taşımaları, o bölgedeki hakim doğa unsurlarını, arazi kullanım biçimlerini ve geleneksel yaşamın sürdürüldüğü dokuların, kültürel peyzaj zenginliği açısından mutlaka korunması gerekmektedir”

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim