• BIST 109.156
 • Altın 153,298
 • Dolar 3,8173
 • Euro 4,5053

  EKODOSD'dan yeni kampanya

  27.08.2008 10:02
  "Kuşadası'nı kirletmeyelim, koruyalım"
  EKODOSDdan yeni kampanya
  EKODOSD'dan yeni kampanya EKODOSD'dan yeni kampanya EKODOSD'dan yeni kampanya

  Son dönemdi yürüttüğü faaliyetlerle dikkat çeken Ekosistemi Korumu ve Doğa Sevenler Derneği(EKODOSD), yeni bir kampanya daha açtı. “Kuşadası"nı kirletmeyelim, koruyalım” başlıklı kampanyada, her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan Kuşadası"na doğasıyla, tarihiyle, deniziyle sahip çıkılması ve kıyıların kirletilmemesi isteniyor.
  Kampanya ile ilgili bilgi veren EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, kentin daha temiz ve hijyenik olmasını sağlamak amacıyla çevre bilincinin oluşturulması ve gerekli yaptırımların uygulanmasını istediklerini belirterek, dernek olarak geçen sene ortaya attıkları “kabuklu yemişler için çift bölümlü kese kağıdı” önerisini yeniden gündeme getirdi.
  Kuşadası"nın temiz ve talep edilen bir turizm kenti olması için, ilgili kurumların belirli kurallar koyması, gerek çevreyi kirletenlere gerekse satıcılara yaptırımlar uygulanması ve çevre bilincine sahip duyarlı insan sayısının arttırılma gerektiğinin altını çizen Bahattin Sürücü, dünyanın en büyük turist gemilerinin yanaştığı Kuşadası"ndaki kıyıların, kentlilik, çevre ve turizm bilincine sahip olmayan, kendi varlıklarından başkasını düşünmeyen kişilerce kirletildiğini söyledi. Bir turizm kentine gelen misafirin, o kentten ayrılırken güzel anılar ve güzel görüntülerle ülkesine dönmesi gerektiğini kaydeden Sürücü, “Misafirin anılarında ve gördüklerinde olumsuzluklar varsa, o kişinin yeniden kazanılması çok zordur. Temizlik görevlileri mutlaka her sabah çevreyi temizleyecektir. Ancak bu görüntüleri gören misafirlerin kafasındaki kirliliğin temizlenmesi imkansızdır. Kuşadası turizminin planlı-programlı, koruma kullanma dengesine uygun gelişebilmesi için birçok turizm kentlerinde ve ülkelerinde olduğu gibi, karar vericilerin ve ilgili kurumların mutlaka bir yaptırım uygulaması gerekmektedir. Çünkü son yıllarda turizm hizmeti satın alanlar, bozulmamış doğa ve çevrenin içinde bulunduğu, temiz ve hijyenik kentleri tercih etmektedir” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim