• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Ekmek'ini ateşten çıkartıyor

  24.07.2008 11:00
  Türkiye’nin en sıcak İllerinden olan Aydın’ın 40 dereceye varan kavurucu yaz sıcaklarında geçimlerini ekmek fırınlarında çalışarak sağlayan işçiler fırın içerisinde 50 dereceyi bulan çalışma ortamında işleri gereği sıcaklardan en fazla etkilenen meslek gu
  Ekmekini ateşten çıkartıyor
  Ekmek'ini ateşten çıkartıyor Ekmek'ini ateşten çıkartıyor Ekmek'ini ateşten çıkartıyor

  Türkiye"nin en sıcak İllerinden olan Aydın"ın 40 dereceye varan kavurucu yaz sıcaklarında geçimlerini ekmek fırınlarında çalışarak sağlayan işçiler fırın içerisinde 50 dereceyi bulan çalışma ortamında işleri gereği sıcaklardan en fazla etkilenen meslek gurubunun başında geliyorlar. Aydın Merkez Zafer Mahallesinde Aydın Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Akdağ”a ait fırında çalışan Namık Fışkın(43) ve Muhammet Hanifi(26) fırıncılığın Aydın gibi sıcak bir şehirde yaz günlerinde çileli bir meslek olduğunu söylüyorlar.
  20 yıldan beri fırıncı ustası olduğunu söyleyen Namık Fışkın yaz günlerinde 50 dereceyi bulan sıcaklığın karşısında çalışmanın herkesin yapabileceği bir iş olmadığını belirterek “Fırıncılık benim baba mesleğim. Mesleğe ilk girdiğim zaman sıcaktan daha çok etkilenirdim. Yılların verdiği alışkanlıkla artık sıcak eskisi kadar bunaltmıyor. Ama Aydın"ın aşırı sıcaklığı ile fırındaki sıcaklık birleşince bazen bende kendimi dışarı atıp, suyla geçici de olsa serinlemeye çalışıyorum” dedi.
  Mesleğini 10 yıldır yaptığını söyleyen Muhammet Hanifi de öğlen saatlerinde fırın içerisinde durmanın güçleştiğini ifade ederek “Aydın"da öğlen saatlerinde dışarıdaki sıcaklık zaten 40 derece, fırın içerisinde sıcaklık yeni çıkan ekmeğin buharıyla beraber 10 derece artıp 50 dereceyi buluyor. Serinlemek için ne yaparsanız yapın birkaç dakikadan fazla etkili olmuyor” diye konuştu. Namık Fışkın ve Muhammet Hanifi mesleklerini bütün zor yönlerine karşın severek yaptıklarını belirtip “Ailelerimizin geçimini ne kadar zorda olsa mesleğimizle karşılıyoruz. Sıcak ve ağır bir çalışma temposuna karşın mesleğimize karşı hiç nankör olmadık. Herkes mesleğini severek yapmalı” dediler.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim