• BIST 107.303
 • Altın 153,156
 • Dolar 3,7141
 • Euro 4,3624

  Ekmek arası balık izdihama neden oldu

  29.12.2011 16:16
  Bozdoğan Kaymakamlığı ve Bozdoğan Belediyesinin ortaklaşa düzenlediği 2. Alabalık Hasat Şenliği büyük ilgi gördü.
  Ekmek arası balık izdihama neden oldu
  Ekmek arası balık izdihama neden oldu Ekmek arası balık izdihama neden oldu Ekmek arası balık izdihama neden oldu

   Hasat şenliği kapsamında dağıtılan yaklaşık 5 bin adet ekmek arası alabalık izdihama neden oldu.
  Bozdoğan Belediye Meydanında düzenlenen 2. Alabalık Hasat Şenliğine CHP Aydın Milletvekili Osman Aydın, Aydın Valisi Kerem Al, Bozdoğan Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Nazilli Kaymakamı Mehmet Okur, Bozdoğan Belediye Başkanı S.Tümer Apaydın, Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Aydın İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Bülent Bulut ve çok sayıda davetli katıldı.
  2.Hasat Şenliğin Açılış konuşmasını yapan BÜTAŞ Alabalık AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Feyzullah Erkut; “Gelişmiş ülkelerin sofralarından eksik etmediği balığı, üç tarafı denizle çevrili ülkemizde hala tüketimin istenilen düzeye çıkmaması düşündürücüdür. Deniz balıklarının kontrolsüz avlanması, balıklarımızın tür ve miktar açısından süratle azalmasına sebep olmaktadır. Bunu önlemenin en önemli ayağı kültür balıkçılığının geliştirilmesi, önünün açılması ve desteklenmesidir. Denizlerimizde yetiştirilen kültür balıklarının yanında iç sularımızda ve akarsularımızda üretilen alabalık ülkemizin önemli bir ihraç ürünü olmasının yanında, ucuz ve üretimi planlanabilir olması sebebiyle özel bir yere sahiptir. Ayrıca alabalığın işlenebilir olması onu daha da katma değer katarak sanayi ürünü haline getirmektedir. Günümüzde Avrupa’daki balık pazarının önemli payı ülkemiz sularında yetişen kültür balıklarına aittir. Bu başarı bize hem mutluluk hem de çalışma azmi vermektedir. Balığın insan sağlığı açısından öneminin zamanla daha iyi anlaşılmasıyla tüketimi de artmaktadır. Sulama ve enerjiye yönelik inşa edilen kemer baraj gölü, ekonomik önemini, kültür balıkçılığına açılmış olmasıyla daha da arttırmıştır. Ayrıca kendi doğal balıklarıyla da yöre halkının ekonomik vazgeçilmezidir. Alabalık; çiftlikleri ve işleme tesisi ile de önemli istihdam alanıdır. İlçemizde bulunan su ürünleri meslek yüksekokulunun ve devletin ilgili kurumlarının katkılarıyla, önümüzdeki yıllarda etkinlikleri daha uzun zamana yayarak daha bilimsel, daha görsel ve daha çekici hale getirmek istiyoruz. Bunun ilçemiz ve bölgemizin tanıtımında faydalı olacağına inanıyoruz. Bir farkındalık yaratmak istiyoruz” dedi.
  “ALABALIK AYDIN’IMIZIN 5. EFE MARKASI OLACAK”
  Aydın’ın su ürünleri sektöründeki durumuna değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Salih Köksal da, “Su ürünleri desteklemesi kapsamında, ilçemizdeki üreticilerimize 9 yılda toplam olarak yaklaşık 10 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. İlçemizde de 1980’li yıllarda Mustafa Bağcı tarafından ilk işletme kurulmuş ve ilk yıllarda pek çok zorlukla karşılaşmışlardır. Bugün ise ülkemizde yaklaşık bin 300 adet su ürünleri yetiştiricilik işletmesi mevcuttur. Bu işletmelerden; 7 adedi Kemer Baraj gölünde, 6 adedi de Akçay kenarında olmak üzere toplam 13 adet işletme ilçemizde faaliyette bulunmaktadır. Yıllık 5 bin 300 ton alabalık üretim kapasitesine sahip işletmelerde üretilen alabalıkların yüzde 80’i Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilmektedir. Aydın ili genelinde üretilen alabalık miktarının yaklaşık yüzde 90’ı ve ülke genelinde iç sularda üretilen alabalık miktarının yaklaşık yüzde 7’si ilçemizde üretilmektedir. Su ürünleri işletmelerinde toplam olarak yaklaşık 150 kişi istihdam edilmektedir. Zeytin, incir, kestane ve pamuktan sonra alabalığın Aydın’ımızın 5. Efe Markası olması ümidini taşıyoruz. Kemer Baraj Gölü'nde üreticilerimiz tarafından 2011–2012 üretim sezonunda yetiştirilen Alabalıkların ilk haşatına şahit olduk. Yetiştiricilerimizi, işletmelerde alın teri döken mühendis ve işçilerimizi, vermiş oldukları emekten ötürü kutluyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
  “SU ÜRÜNLERİNİN AVCILIKLA KARŞILANMASI MÜMKÜN DEĞİL”
  ADÜ Bozdoğan MYO Su Ürünleri Bölüm Başkanı Doç.Dr.Osman Selçuk Aldemir ise, “Günümüzde su ürünleri talebinin avcılık yoluyla karşılanması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, talebin karşılanmasında, su ürünleri yetiştiriciliğine önemli görevler düşmektedir. Ülkemizde Avrupa Birliği ülkelerine ihraç edilen en önemli hayvansal ürün balıktır. Türkiye, Dünya’da su ürünleri yetiştiriciliğinde en hızlı büyüyen üçüncü ülke konumundadır. Türkiye, alabalık yetiştiriciliğinde Avrupa’da birinci, çipura ve levrek üretiminde ise dünyada ikinci konumdadır. Zor şartlarda elde edilmiş bu başarı öyküsünü takdirle karşılıyor bu ve benzeri aktivitelerle sektörün sesinin duyulacağı ve özel sektör-üniversite işbirliği ile bilimsel projeler üreterek ülke ekonomisine daha fazla katkı sunacağı kanaatini taşımaktayım” şeklinde konuştu.
  Şenlikte konuşan Milletvekili Osman Aydın ve Vali Kerem Al ise, Bozdoğan’ın alabalık üretimi ile istihdama ve ekonomiye katkısından dolayı ülke ekonomisi açısından çok değerli olduğunu dile getirdiler. Konuşmaların ardından Alabalık hasat şenliğine destek olan üreticilere plaket verildi. Tören süresince dağıtımı süren ekmek arası alabalıkların dağıtıldığı alanda ise balık ekmek için sıraya giren binlerce vatandaş zaman zaman izdihama neden oldu.

  20111229ay501757_07.jpg

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim