• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Eğitim Bir-Sen'den mesaj

  11.03.2011 16:27
  Eğitim Bir-Sen Aydın Şubesi Başkanı Süleyman Alkoç İstiklal Marşı’nın 90. Yıl kabulü nedeniyle mesaj yayınladı.
  Eğitim Bir-Senden mesaj
  Eğitim Bir-Sen'den mesaj Eğitim Bir-Sen'den mesaj Eğitim Bir-Sen'den mesaj

  Eğitim Bir-Sen Aydın Şubesi Başkanı Süleyman Alkoç İstiklal Marşı"nın 90. Yıl kabulü nedeniyle mesaj yayınladı. Eğitim Bir-Sen Aydın Şubesi Başkanı Süleyman Alkoç, “Osmanlı, dış dünyadaki gelişmeler ve meydan okumalar karşısında, ne yazık ki, yozlaşmaya, sathi bir "kültür ve medeniyet" değişimine yol vermekten başka çözüm üretememenin bedelini en ağır şekilde ödemek zorunda kalmıştır” dedi.
  Alkoç açıklamasında şunları kaydetti: “Türk milletinin özünü oluşturan, varlığına, varoluşuna ve bütün eylemlerine anlam kazandıran yön veren değerlerini yeryüzünün tamamını dönüştürerek, sömürgeleştirmek için çok yönlü bir savaş başlatan Batı emperyalizmi karşısında çaresiz bırakıldı. Her yenilenme çabası, her defasında yeni sorunlar üreten fasit bir daireye mahkûm olmanın yanında Düvel-i Muazzama"nın daha çok denetim ve gözetimine girmeye yol açan bir sürece dönüşmüştür. Bu yıkıcı, bozucu, ifsat edici süreç, Birinci Dünya Savaşı"na kadar sürmüş, zaman zaman onurlu diriliş ve direniş çabaları olmuşsa da, bunlar gelecek olan felaketleri ötelemekten başka bir işe yaramamıştır. Emperyalist güçlerin vatanımızı fiilen paylaşmak üzere harekete geçmeleri son aşamadır.Ebediyen var olmaktan ya da yok olmaktan birini seçmek zorunda kaldığımız zamanlardı. Milletin aklında ve kalbinde yaşayan değerlerden bir "İnanç Cephesi" inşa edilir. Ardından Anadolu Kurtuluş Savaşı başlatılır. Bu cephenin üyeleri, hem ateş hattında hem de ateş hattını canları ve mallarıyla destekleyenlerin en önünde yer alırlar. İşte, İstiklal Marşı, böylesi zamanlarda yazılmış bir destanıdır. Bu destan, yazıldığı dönemi aşan, milletimizi oluşturan her bireyin varoluş amacını belirleyen değerlerin manzum manifestosudur. Kimliğimizin kurucu unsurlarını içinde taşıyan bir manzumedir. İdeallerimizin ve mirasımızın temellerinin ve özünün dile gelmiş halidir. Geçmişten kopmadan, geleceğe uzanan nizamın yol haritasıdır. "Uçsuz bucaksız", "iç içe geçmiş dünyaların" simgesel anlatımıdır. Adanmışlığın ve kahramanlığın edebî ve ebedi anıtıdır. İstiklal Marşı bizi anlatır. Çünkü Akif, milleti için yaşamıştır. Anlattıkları da, hayatı da milletin hayatıdır. Kendi ifadesiyle, "Onu millete hediye ettim, artık o, milletindir. Benimle alâkası kesilmiştir. Zaten o, milletin eseri, milletin malıdır.Eğitim-Bir-Sen olarak, İstiklal Marşımızı, Akifimizi ve onun ideallerini yaşatmak, nice 90 yıllar yaşatmak elbette asli sorumluluklarından biridir.Bu coğrafyanın her yöresinde Akiflerin ve Asımların yetişmesinde, en önemli sorumluluğun bizim omuzlarımızda olduğunu bilerek, hareket edeceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın”

  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim