• BIST 95.522
 • Altın 276,337
 • Dolar 5,7158
 • Euro 6,3462

  Ege'nin tarım ürünleri jeotermal tehdidi altında

  31.07.2018 09:44
  Aydın'da yoğunlaşan jeotermal enerji santralleri incir ve zeytin başta olmak üzere üretimi, ürün kalitesini ve dolayısıyla ihracatı olumsuz etkilerken, İzmir'in Tire ilçesi Başköy'de kurulacak santral köylüleri adeta isyan ettirdi.
  Ege'nin tarım ürünleri jeotermal tehdidi altında
  Ege'nin tarım ürünleri jeotermal tehdidi altında Ege'nin tarım ürünleri jeotermal tehdidi altında Ege'nin tarım ürünleri jeotermal tehdidi altında

  Aydın, İzmir, Denizli ve Manisa'da yoğunlaşan jeotermal enerji santralleri, Ege'nin geleneksel tarım ürünleri incir, üzüm, zeytin ve kestaneyi tehdit ediyor. Bölgedeki çiftçiler, binlerce yıldır üretilen incir ve zeytinin, dünyaca tanınmış sultaniye üzümünün santralların atıkları ve yarattığı olumsuz hava koşulları nedeniyle olumsuz etkilendiğini söylüyor. Son olarak İzmir'in Tire ilçesi Başköy'de kurulacak santral de köylüleri isyan ettirdi. Süt üretimi ile öne çıkan ve Tire Süt Kooperatifi ile örnek bir model oluşturan ilçe, incir, kestane, karadut ve daha birçok ürünüyle verimli bir tarımsal üretime sahip. Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu, vadideki 15 köyde 7 bin 500 kişinin yaşadığını; incirin yüzde 85'inin ihraç edildiğinin altını çizdi. Tire Süt Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Eskiyörük ise, jeotermal enerjinin gerekli olduğunu, ancak yer seçimine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlattı. Eskiyörük, denetimlerin yetersiz olduğuna da dikkat çekti.

  YAZININ DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim