• BIST 104.179
 • Altın 162,779
 • Dolar 3,9156
 • Euro 4,6113

  Ege'de zeytin hasadı başladı

  04.11.2008 10:56
  Aydın’ın en önemli geçim kaynaklarının başında gelen zeytin ürünün hasadına başlandı. Memecik türü zeytinlerde 2 yılda bir yaşanan var yılı olmasına rağmen bu yıl rekoltenin çok düşük olduğu bildirildi.
  Egede zeytin hasadı başladı
  Ege'de zeytin hasadı başladı Ege'de zeytin hasadı başladı Ege'de zeytin hasadı başladı

  Aydın"da zeytin ağaçlarının 2 yıldır ürün vermediğini belirten çiftçiler ise bölgenin "Afet Bölgesi" ilan edilmesini ve ürün alamayan çiftçilerin desteklenmesini istediler.
  Var yılı olmasına rağmen bu yıl rekoltenin çok düşük olduğunu belirten Aydın Ziraat Odası Genel Sekreteri Zeki Sarıoğlu, geçen dönem yaşanan kuraklıkla birlikte halkalı leke hastalığının zeytin ağaçlarında ciddi hasara neden olduğunu belirtti. Yaşanan bu sıkıntı nedeniyle bazı ağaçların kuruduğunu, bazılarının ise kendisini toparlayamadığı için ürün veremediğini belirten Zeki Sarıoğlu, zeytin üreticisinin çok zor bir dönem yaşadığını söyledi. Sarıoğlu “Geçimini sadece zeytincilikten sağlayan çiftçilerimiz maalesef tarladan eli boş döndü. Bölgede memecik türü zeytinler değişik nedenlerden dolayı 2 yılda bir ürün verir. Geçen yıl zaten boş yılı diye adlandırılan yılı yaşamıştık. Bu yıl da ağaçlar ürün vermedi. Verim düşüklüğü, zor durumda olan çiftçimizi daha da zora soktu. Yapılan tahminlere göre bu yıl yaklaşık yüzde 70 oranında verim düşüklüğü var” dedi.
  Son çeyrek asrın en sıkıntılı sezonunu yaşadıklarını belirten Aydınlı çiftçilerden Yusuf Yaşar, “Aydın dağlarında yaşayan bizler asırlardır zeytin üretimi ile geçimimizi sağlıyoruz. Delice denilen ağaçları aşılayarak büyüttüğümüz zeytin ağaçlarımız, kuraklığa ve diğer olumsuz iklim şartlarına en fazla dayanıklılığı olan türlerdir. Ancak buna rağmen önceki yıl yaşanan kuraklığın şokunu ağaçlarımız halen atlatamadı. Bu yıl zeytin üreticisi son çeyrek asrın en sıkıntılı günlerini yaşıyor” dedi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim