• BIST 90.787
 • Altın 254,429
 • Dolar 5,8790
 • Euro 6,5887

  Ege Bölgesi takımlarımız sıkıntılı…

  15.02.2018 09:40
  Kemal Başaran / Naçizane

  Kemal Başaran / Naçizane

  Ege bölgemizdeki illerin profesyonel futbol kulüplerinde işler istediğimiz gibi gitmiyor. Bölgemizdeki takımları incelediğimizde 20 kulüpten 11’inin düşme kâbusu yaşadığını gözlemliyoruz. Bölgemizde küme düşme sıkıntısı yaşayan kulüpleri kısaca özetlemek istiyorum;

  Süper ligde Akhisarspor,1.ligde Denizli, Manisa,2.lig kırmızı grupta Buca, Bodrum Belediye spor,2.lig beyaz grupta Nazilli, Karşıyaka ve Fethiyespor takımları sıkıntılı günler yaşıyorlar. Ayrıca 3. Ligde Bergama, Muğla ve Aydınspor 1923 takımlarımız kâbus görmeye devam ediyorlar.

  Yukarıdaki önemli tespitten sonra çözümle ilgili neler yapabiliriz, hususunu değerlendirmek istiyorum. Futbolumuzun sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili ülkemizin değişik bölgelerinde zaman zaman paneller gerçekleştirilmektedir. En son Diyarbakır’da bu konuyla ilgili 23 Ocak tarihinde bir panel gerçekleştirildi. Panel den çıkarılabilecek en önemli ders ’’altyapıya daha çok önem verilmesi’ ’hususuydu.

  Altyapı, futbolun sanayileşmesi demektir. Altyapı çalışmaları ile takımlar geleceklerini şekillendirmeye başlarlar. Ekonomik sıkıntılar her geçen gün azalmaya başlar. Altyapı çalışmalarıyla ayrıca; varoşlarda yaşayan gençlerin olumlu, istendik rehabilitasyonları da gerçekleşmiş olur. Altyapı hizmetleriyle futbol takımlarımızla birlikte ailelerimizde gelişmeye başlar. Şu hususu özellikle belirtmek istiyorum. Futbolcu taramalarını varoşlarda yapmakta yarar var. Lüks sitelerde yaşayan çocukların futbolcu olma ihtimalleri oldukça zayıftır.

  Altyapı; futbola ilişkin nelerin, nasıl ve ne zaman öğretileceğiyle ilgili süreçtir. Altyapı eğitiminde çocukların kritik dönemlerini dikkate alarak bu dönemi kaliteli değerlendirmek gerekir.

  Bölgemizde ve ilimizde futbol sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşmak üzere naçizane; ‘’Ege Bölgesi Futbol Zirvesi’ ‘yapılmasını önemsiyor ve öneriyorum. Aydın Efeler ilçemiz, Nazilli ilçemiz bu zirveye rahatlıkla ev sahipliği yapabilir. Sıkıntılarımızı tespit ederek çözüm yolları bulmaya çalışır ve çözüm yollarını hayata geçirirsek daha çok yol alabiliriz. Kapalı kapılar ardında konuşarak futbol ile ilgili problemleri çözemeyiz diye düşünüyorum… Bu meseleyle ilgili paydaşların sık sık bir araya gelerek çözüm üretmeleri gerekir. Çalışmazsak tarih tekerrür eder… Günümüzde yürüyerek problemlerimizi çözemeyiz. Koşmamız lazım

  Bölgemizdeki bütün takımlarımıza başarılar dilerim…

  Bu yazı toplam 2606 defa okunmuştur.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim