• BIST 109.050
 • Altın 153,876
 • Dolar 3,8375
 • Euro 4,5051

  EGAFED'den karamsar tablo

  16.11.2008 08:51
  Efkar Ceylan açıkladı: Önümüzdeki bir yıllık süreç ekonomide kayıp, insanımız açısından da çok zor geçecek!
  EGAFEDden karamsar tablo
  EGAFED'den karamsar tablo EGAFED'den karamsar tablo EGAFED'den karamsar tablo

  Ege ve Akdeniz Bölgeleri Genç İş Adamları Dernekleri Federasyonu (EGAFED) yönetim kurulu 52. Toplantısı Aydın Genç İş Adamları Derneği (AYGİAD) ev sahipliğinde Aydın Anemon Otel"de yapıldı. Toplantıya Federasyonda yer alan Antalya, Aydın, Didim, Eskişehir, Gazipaşa, Isparta, Kuşadası, Uşak, Muğla, Söke, Kütahya ve Simav Genç İşadamları Derneklerinin yönetim kurulu başkanları ve bazı üyeleri katıldı.
  Toplantıda açılış konuşmasını AYGİAD Başkanı Selçuk Güler yaptı. Güler konuşmasında Türkiye"de ve dünyada sivil toplum örgütleri ile Türkiye"de ve dünyada ekonomi konularına değindi. Türkiye ve dünyada sivil toplum örgütlerinin ortak buluşma noktasının insan ve insanlık olduğunu vurgulayan AYGİAD Başkanı Selçuk Güler ekonomi alanında yaptığı değerlendirmede dünyada ekonominin 2000 yılına kadar teorilere uygun olarak yürütüldüğünü ancak bu tarihten sonra bilişim teknolojisindeki gelişmelerden sonra bilinen teorilerden giderek uzaklaştığını söyledi.
  Toplantıda yaptığı konuşmasında Türkiye"nin ekonomik durumunu değerlendiren EGAFED Başkanı Efkan Ceylan alınması gereken tedbirleri de sıraladı. İşsizlik, yoksulluk, yolsuzluk ve terör gibi sorunlarıyla mücadele etme noktasında zorlu bir süreçten geçen Türkiye"nin dünya ülkelerinin yaptığı gibi küresel krizin olumsuz etkileriyle boğuştuğunu söyleyen Efkan Ceylan; büyümeye, gelişmeye ve üretmeye ihtiyacı olan Türkiye"de durumun her geçen gün ağırlaştığının altını çizdi. Efkan Ceylan konuşmasında; “önümüzdeki bir yıllık süreç ekonomimiz açısından kayıp, insanımız açısından da çok zor geçecektir. Ciddi tedbirler, yapısal reformlar yapılmadan bu krizden kurtulamayız. Tam istikrarı yakaladık derken bu doğrultuda büyüme hedefleri ile programlar yaparken içinde bulunduğumuz kararsızlık bizleri yatırımlarımızı ertelemek zorunda bırakmaktadır” dedi.
  EGAFED Başkanı Efkan Ceylan alınması gereken tedbirler konusunda sıraladığı bazı maddelerde; “Cumhuriyet döneminde yapılan İzmir İktisat Kongresi"nin içerik olarak bir benzeri bugün acil olarak toplanmalı ve uygulanmalıdır. Gelecek 50 yıllık planlamanın yapılması şarttır. Çiftçinin, esnafın, Kobi"lerin devlete ve bankalara olan borçları ertelenmelidir. En az iki yıl ödemesiz ve düşük faizli krediler temin edilmelidir. İşçi çıkarmaların önüne geçmek için işsizlik fonundaki kaynaklar kullanılmalı, primler bu fondan ödenmelidir. Üretime dayalı, ulusal sanayiyi ve Kobi"leri güçlendirici teşvikler geliştirilmelidir. AB süreci ciddi şekilde hızlandırılmalıdır. Enerji maliyetlerinin yükselişi krizi adeta körüklemiştir; Üretimde kullanılan enerjinin yüzde 50"si devlet tarafından karşılanmalıdır. Yerel seçim sürecinde popülist yaklaşımlardan kaçınılmalı, kimlikler üzerinden siyaset yapılmamalıdır” ifadelerini kullandı.
  Genç iş adamları olarak krize karşı üzerlerine düşecek tüm görevleri yapmaya hazır olduklarını ifade eden EGAFED Başkanı Efkan Ceylan; “yeter ki birbirimize güvenelim. Kaynaklarımızı verimli kullanalım, bilimin ışığından doğru yararlanalım” diye konuştu.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim