Efsane Cuma indirimlerini yakalamaya çakışırken siber hırsızların tuzağına düşebilirsiniz. Efsane cuma fırsatlarını değerlendirmek isteyenleri sahte site ve SMS'lerle dolandıran, siber dolandırıcıların ağına düşmemek için nelere dikkat edilmeli? İşte yanıtı...

Yılın en büyük alışveriş etkinliği Efsane Cuma ve Siber Pazartesi sırasında dolandırıcılık kurbanı olabilirsiniz. Çünkü en çok da bu dönemde siber dolandırıcılar sahte siteler, gerçek olamayacak kadar cazip indirimler, oltama e-postaları ve SMS’lerle tüketicileri gafil avlıyor.

Zonguldak'taki amatör maçta hava topunda darbe alan kaleci yoğun bakıma alındı Zonguldak'taki amatör maçta hava topunda darbe alan kaleci yoğun bakıma alındı

Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, alışveriş sezonunda bir dolandırıcı sizi hazırlıksız yakalarsa yapmanız gerekenleri 8 adımda şöyle sıraladı:

  1. Dolandırıcıyla iletişimi kesin ve dolandırıcılığa dahil olan üçüncü taraflarla da görüşmeye devam etmeyin.
  2. Dolandırıldığınızı anladığınızda, mümkünse hemen ödemeleri iptal edin veya durdurun.
  3. Dolandırıcıların sizin adınıza yeni hesaplar açmasını veya kredi çekmesini engellemek için gerekli banka kuruluşları ile irtibata geçin.
  4. Güvenliği ihlal edilmiş olabilecek tüm kredi kartlarını iptal etmek ve ters ibraz başvurusunda bulunmak için banka veya kredi kartı şirketinizle iletişime geçin. Dolandırıcılığa uğradığınızı anladığınızda kredi kartınızın bankasına işlem itirazı başvurusunda bulunun. Bu tarz itirazlar bazı bankaların online uygulamaları üzerinden gerçekleştirilebiliyor.
  5. Online bir dolandırıcılığa uğradığınızda sizin için en yakın polis merkezinde bulunan bilişim suçları masasına başvurarak durumu bildirin.
  6. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile iletişime geçin. Ayrıca bir kurtarma planı konusunda yardımcı olabilirler ve kimlik hırsızlığının neden olduğu sorunları çözmenizde size yol gösterebilirler.
  7. Sosyal medya üzerinden dolandırıldıysanız, kullanıcı veya reklamın sahtekarlık raporunu uygulama üzerinden hemen otomatik olarak platforma bildirin.
  8. Mali hesaplarınızı izleyin ve kimlik hırsızlığı belirtilerini tespit etmek için tüm hesaplarınızı düzenli olarak kontrol edin. Bunun için Bitdefender Total Security gibi uygulamalar tüm finansal hesaplarınızı izlemenize yardımcı olabilir ve herhangi bir şüpheli etkinlik veya dolandırıcılık belirtisi konusunda sizi uyarabilir.