• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501

  Efes'te bilimsel anlatım

  09.05.2009 19:00
  Kuşadası'nda turist rehberlerinin Efes antik kentini en son bilimsel veriler ışığında anlatabilmeleri için eğitim gezisi düzenlendi.
  Efeste bilimsel anlatım
  Efes'te bilimsel anlatım Efes'te bilimsel anlatım Efes'te bilimsel anlatım

  Kuşadası Rehberler Derneği'nin (KURED) "Arkeoloji Günleri 2009" etkinlikleri kapsamında düzenlenen hizmetiçi eğitim gezisine katılan rehberlere acentelerin rehber taleplerinde öncelik verilecek.
  2008 yılında Türkiye'ye gelen Amerikalı kruvaziyer turistleri arasında yapılan anketle Türkiye'nin en iyi rehberleri seçilen Kuşadalı rehberler çıtayı aşağıya düşürmemek için eğitim çalışmalarına hız verdi. Efes antik kenti ve çevresindeki 10 bin yıllık uygarlığın kulaktan dolma bilgilerden arındırılmış, en bilimsel anlatımla yerli ve yabancı turistlere sunulabilmesi için Kuşadası Turist Rehberleri Derneği, eğitim gezisi düzenledi. Antik kenti Avusturyalı Kazı Başkanı Arkeolog Dr. Sabine Ladstaetter'den
  dinleyen rehberler, bugüne kadar çeşitli nedenlerle farklı anlattıkları tarihi eserler hakkında en son ve bilimsel değerlendirmeleri öğrendiler.
  Eğitim gezisini düzenleyen Kuşadası Turist Rehberleri Derneği'nin Başkanı Ali Karapınar, Efes'i kulaktan dolma, rivayet ve hurafelere dayalı anlatımlardan arındırmak istediklerini, Dr. Ladstaetter'in bu bağlamda gösterdiği anlayış ve işbirliğinin kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini söyledi. Karapınar, "Her rehberin çeşitli kaynaklardan edindiği bilgilerle kafasında oluşturduğu bir Efes var. Ancak bilimsel gerçeklerden uzak değerlendirmelerin ve yorumların Efes'e faydadan çok zarar verdiğini
  gözlemledik. Bu nedenle, hiç olmazsa üyemiz rehberler arasında Efes'e ilişkin anlatım birliğinin sağlanması amacıyla kazı başkanından yardım talebinde bulunduk. Bilgiyi paylaşmaktaki cömertliğinden ötürü kendisine teşekkür ederiz" dedi.
  Efes Kazı Başkanı Dr.Sabine Ladstaetter, rehberlere yönelik eğitim gezisinde, turlarda turistlerle gidilmeyen kazı alanlarını da gezdirerek rehberlerin Efes'e ilişkin bütün bilgileri birinci ağızdan edinmelerini sağladı. Bu bağlamda, Efes'in tarihini milattan önce 8 binli yıllara kadar götüren Çukuriçi Höyüğü ile, Saint Paul'ün, müridi Azize Tekla'nın ve Tekla'nın annesi Teoklia'nın freskolarının bulunduğu mağarada da incelemelerde bulunuldu. Efes'in gezip görmedikleri, kazı başkanının ağzından bilgi
  edinmedikleri köşesi kalmayan KURED üyesi rehberler "Efes'i bilmeden Türkiye'deki greko-roman kentler anlatılamaz" dediler.
  KURED Başkanı Ali Karapınar, Arkeoloji Günleri 2009 etkinliklerinin kazı mevsimi boyunca çeşitli ören yerlerinde devam edeceğini söyledi.

  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim