Aydın tarımının son durumu ve Sulama sezonunun ele alındığı Efeler Ziraat Odası Meclis toplantısı yapıldı.

Aydın’da, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 160,6 oldu Aydın’da, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 160,6 oldu

Efeler Ziraat Odası  Meclis Başkanı Mustafa Erdal Çıldır ve Efeler Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu  ile Meclis üyelerinin katıldığı toplantıda Aydın tarımı ve sulama sezonu ele alındı.
SUYUMUZ YETERLİ AMA İDARELİ KULLANMAYI İHMAL EDEMEYİZ 
Yaklaşık bir hafta önce Aydın2da sulama sezonunun başlandığına belirten Efeler Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kendirlioğlu “ Adıgüzel Barajı dışında diğer Barajlarımızda doluluk oranı, geçen yıldan daha iyi durumda. Nazilli bölgesi dışında herhangi bir su sıkıntısı yaşanmıyor. Ancak bu suyu  idareli kullanmayalım anlamına gelmiyor. Suyumuzu mutlaka  tasarruflu kullanarak önümüzdeki yılları da düşünmeliyiz. Fakat geçen yıl yaşanan kuraklık sıkıntısını bu yıl yaşamayacağız” dedi  
BİR KARIŞ BOŞ TOPRAĞIMIZ YOK, TÜM ARAZİLERİ İŞLİYORUZ
Geçen haftalarda görülen ani ve şiddetli yağışların Aydın’da bazı bölgelerde mahsülleri zarar verdiğini belirten Kendirlioğlu “İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri, DSİ, Milletvekillerimiz gerekli incelemeleri yerlerinde yaptılar. Zarar tespit çalışmaları tamamlandı. Mağdur olan çiftçilerimiz için gerekli çalışmalar başlatıldı. İkinci mahsül Pamuklarımızda herhangi bir olumsuzluk görülmüyor. İncir sezonu da başlıyor, İncir üreticilerimiz ile yaptığımız görüşmelerde bir olumsuzluktan  bahsedilmedi. Aydın için sevindirici bir durum. Tahıl üretimimiz bu yıl geçen yıla göre arttı. Geçen yıl yaşanan kuraklıktan endişe eden çiftçilerimiz, yine aynı sorunu yaşamamak için tahıl üretimini ağırlık verdi, özellikle Söke ve çevresinde bunu görüyoruz. Aydın’da tahminen 200 bin dekar arazide tahıl üretimi yapıldığını tahmin ediyoruz. Aydın’da bir karış boş toprağımız yok.  Tüm arazileri işliyoruz” diye konuştu.
DESTEKLEME POLİTİKALARI YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİLMELİ  
Dünya piyasalarına baktığımızda bugün için Pamukta bizi iyi bir sezonun beklediğini söyleyebiliriz diyen Kendirlioğlu “ Tabi en büyük sorunumuz girdi maliyetleri. Akaryakıt, gübre, tohum ve zirai ilaç bu dört  ana kalem girdi maliyetlerimizin temelini oluşturuyor. Bunlarda ithal madde.  Maliyetlerimiz geçen yıla göre üç kat arttı. Eğer fiyatlarda bu aranda artarsa sürdürülebilir bir tarıma devam ederiz. İlginç olan üretici de, tüketici de bu durumdan memnun değil.  Burada yapılması gereken devletin destekleme politikalarını yeniden  gözden geçirmesi. Çünkü üreticiye yapılan destekleme aynı zamanda tüketiciye yapılması anlamına geliyor” ifadelerine kullandı.

ea241bde-c334-496d-95dc-c037260da9e8f17414a2-cbf7-494b-9eaa-67ed7942f3b7