• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  Ecevit'in adı da iddianamede

  15.07.2008 22:30
  Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, geçmiş yıllarda meydana gelen faili meçhul pek çok olaya ilişkin belge olduğu ancak bu olaylarla şüpheliler arasında doğrudan bağlantı bulunduğuna dair yeterli delil olmadığı kaydedildi. Kuruluş ta
  Ecevitin adı da iddianamede
  Ecevit'in adı da iddianamede Ecevit'in adı da iddianamede Ecevit'in adı da iddianamede

  Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamede, geçmiş yıllarda meydana gelen faili meçhul pek çok olaya ilişkin belge olduğu ancak bu olaylarla şüpheliler arasında doğrudan bağlantı bulunduğuna dair yeterli delil olmadığı kaydedildi. Kuruluş tarihi belirlenemeyen Ergenekon terör örgütünün, yürütülen soruşturma kapsamında tam olarak deşifre edilemediği kaydedildi.

  ECEVİT DÖNEMİNDE DARBE GİRİŞİMİ

  Yapısı tamamen deşifre edilemeyen Ergenekon terör örgütüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında elde edilen belgelere göre, örgütün AKP'den önceki Bülent Ecevit koalisyon hükümeti döneminde de darbe planları oldu.

  Örgütün ele geçirilen belgelerinde, "Toplumsal olaylarda Ergenekon ön plana çıkmamalı" felsefesini benimsedikleri öğrenildi. Ayrıca örgütün gizli hakim güç olmayı amaçladığı da kaydedildi. Soruşturmadaki belgelere göre örgüt Türkiye'de gizli hakim güç olmayı amaçlıyor.

  FARKLI GÖRÜŞLER AYNI ÖRGÜTTE

  Örgütün etnik grupları düşman olarak gördüğü, herkesi birbirine düşman göstermeye çalıştığı da iddia ediliyor. Örgütün içinde sağcı, solcu, dinci, milliyetçi, radikal dinci gibi birçok grubun olduğu ancak bu kişilerin birbirlerinden haberdar olmadıkları, bunu sadece örgütün en üst kademesinde yer alan yöneticilerin bildiği öğrenildi.

  UĞUR MUMCU BELGELERİ VAR

  Ahmet Taner Kışlalı cinayeti örgütün ele geçen belgelerinde yer alıyor. Buna ilişkin soruşturma sürüyor. İşçi Partisi'nde yapılan aramalarda ise Uğur Mumcu cinayetine ilişkin belgeler ele geçirildi. Türkiye'de geçmiş dönemde meydana gelen faili meçhul olayların şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen belgelerde yer aldığı ancak sanıkların bu eylemlerden sorumlu tutulmalarına ilişkin yeterli delil bulunamadığı öğrenildi.

  ABDULLAH ÖCALAN ADI DA GEÇİYOR

  Ele geçirilen belgeler arasında Susurluk, PKK ve Abdullah Öcalan'ın da adı geçiyor.

  Örgütün belgelerinde DHKP/C ve Fehriye Erdal'a ilişkin bilgilere yer verildiği ve bu nedenle Sabancı suikastının da soruşturma kapsamında araştırıldığı öğrenildi.

  GAZETECİLER FİŞLENDİ

  İddianamede, Türkiye'de tanınan bütün gazetecilerin ve bazı medya patronlarının örgüt tarafından belgeler hazırlanarak fişlendiği ve bunun örgütün üst düzey yöneticilerine sunulduğu öğrenildi. Gazetecilerin CIA, Mossad, FBI, MİT ajanları gibi fişledikleri iddianamede yer aldı. Örgütün her meslek grubunda fişleme yaptığı ancak özellikle gazeteciler için belge hazırladığı da kaydedildi.

  HER SANIĞIN ROLÜ ANLATILIYOR

  İddianamenin yaklaşık ilk 100 sayfasında sanıklar, örgüt ve örgütün olayları yer alıyor. 400 sayfaya yakın bölümde ise örgütün faaliyetleri ve deliller yer alırken daha sonraki kısımlarda ise her sanığın eylemlerdeki rolü, bireysel durumları anlatılıyor. Sanıkların iddianamede operasyon sırasına göre yer aldığı da öğrenildi.

  TEKİN, DANIŞTAY'LA SUÇLANIYOR

  Danıştay saldırısının ardından gözaltına alınıp serbest bırakılan ve hakkında takipsizlik kararı verilen Muzaffer Tekin'in bu iddianamede saldırı nedeniyle suçlandığı da kaydedildi.

  UYUŞTURUCU BAĞLANTISI DELİLLENDİRİLEMEDİ

  Öte yandan örgütün uyuşturucu bağlantısı olduğu ancak bunun halen delillendirilmeye çalışıldığı belirtildi.

  IŞIKLAR ARANIYOR

  Öte yandan Halis Yavuz Işıklar'ın da Turan Çömez ve Levent Ersöz gibi arandığı belirtildi.

  SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ KULLANILIYOR

  İddianamede örgütle bağlantılı 10'a yakın sivil toplum örgütünden bahsedildiği ve bu derneklerin de halkı yönlendirmek için kullanıldığı anlatıldı.

  MİLLİYETÇİLİK FARKLI

  Resmi Atatürk milliyetçiliği ile örgütün milliyetçilik anlayışının bağdaşmadığı da ifade edildi.

  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim