• BIST 106.474
 • Altın 151,840
 • Dolar 3,6440
 • Euro 4,3033

  Ecevit'i bırak Aygün sana yeter

  30.04.2011 09:05
  CHP milletvekili adayı Sinan Aygün'ün mahkemeye verdiği dilekçeyle 'Bülent Ecevit'in başbakanlık yapamayacağını' kayıtlara geçiren kişi olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, 'Sinan Aygün, hatırası önünde Ecevit'in memnu haklarını iade etmiş midir? Sayın Kıl
  Eceviti bırak Aygün sana yeter
  Ecevit'i bırak Aygün sana yeter Ecevit'i bırak Aygün sana yeter Ecevit'i bırak Aygün sana yeter

   

   
  Başbakan Tayyip Erdoğan, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (TÜMSİAD) Green Park Otel'de yapılan 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na ve Sultanbeyli'de toplu açılış törenine katıldı. Konuşmasında, muhalefete yüklenen Erdoğan, CHP Lideri'ne ilginç bir Ecevit göndermesi yaptı. Antalya'daki bir afiş nedeniyle Kılıçdaroğlu'nun "Sen kim Ecevit kim? Sen Ecevit'in tırnağı olamazsın. Onun adını ağzına alırken önce abdest al" sözlerini de anımsatan Başbakan, tarihi bir belge açıkladı.
  ECEVİT YAPILAN AYIBI HATIRLATTI
   
  CHP'nin Ecevit için 'Başbakanlık yapamaz' diye mahkeme kayıtlarına geçen milletvekili adayları olduğunu belirten Erdoğan, "CHP'nin Ankara adaylarından Sinan Aygün ATO Başkanı. Elindeki dilekçeyi Ankara Adliyesi'nin hukuk temsil bürosuna bırakıyor. Ankara 16. Sulh Hukuk'a gönderilen dilekçesinde Aygün, 'Ecevit'in sağlık durumunun, kişisel durumunu karşılamaya el vermeyecek kadar bozuk olduğunu, makamına gelemediğini, ekonomiyi yönetemediğini, yurt dışında Türkiye'yi temsil edemediğini belirtiyor. Medeni kanun boyunca, Ecevit'in vesayet altına alınmasını talep ediyor. Medeni hukuk uyarınca, kendisini yönetmekten aciz ve akılca zayıf olduğunu söylüyor. Ne dersiniz olan Aygün, memnu haklarını iade etmiş midir? Bu belge Kılıçdaroğlu'na ithaf olunur. Sanırım bu sana yeter" dedi.
   
  ÇARK ÜSTÜNE ÇARK ETTİ
   
  Başbakan Erdoğan'ın söylediklerini inkar ettiğini belirttiği CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu eleştirirken, 'Göreve gelmesinin üzerinden bir yıl bile geçmeden, onlarca kez çark eden, onlarca kez U dönüşü yapan, söylediğini inkar eden bir Genel Başkanın, millet nezdinde inandırıcı olması, ikna edici olması elbette mümkün değildir' dedi.
   
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun meydanlarda küfürlü konuşmalar yaptığını söyleyen Erdoğan, 'Örneğin dün (önceki gün) Balıkesir'de meydanda hakaret üstüne hakaret, küfür üstüne küfür sıralıyor. Kendisine bir kez daha Hacı Bektaş-ı Veli'nin sözünü hatırlatmak istiyorum. Malum Kılıçdaroğlu da Alevi kültürünün mensubu ama Hacı Bektaş-ı Veli'yi iyi anlamamış, iyi öğrenmemiş. Bir Alevi olarak önce onu iyi anlaması, iyi öğrenmesi lazım. Ne diyor Hacı Bektaş-ı Veli? 'Eline, diline, beline hakim ol' diyor. Burada afedersiniz beline hakim olamayanları gördük ve bir kasetle genel başkan oldu' diye konuştu. Erdoğan, Kılıçdaroğlu'ndan memleketlisi Tuncelililerin de çok rahatsız olduklarını tahmin ettiğini ifade ederek, 'Eline, diline, beline; bu kelimelerin ilk harflerini Arapça yan yana getirdiğinizde EDEB sözcüğünün ortaya çıktığını görürsünüz' dedi.
   
  ÖF BİLE DEMEYECEĞİZ
   
  Erdoğan, Kılıçdaroğlu ile ilgili daha önce 'Manşetle gelen, manşetle gider' dediğini anımsatarak, 'Şimdi manşetlerle yelkenlerinin şiştiğini zannediyor. Yarın o manşetler ardından çekilince açık denizde alabora olup gideceksin. Ama burada kendisine önemli bir hatırlatma daha yapıyorum. Edeple gelmeyenler edebiyle gidemezler" diye konuştu.
   
  Erdoğan, muhalefet liderlerinin seçim meydanlarında kullandığı üslubu asla kullanmayacaklarını belirterek, şöyle devam etti: 'Her ne yaparlarsa, ne derlerse desinler, biz bu seviyeye düşmeyecek, onların kullandığı dili kullanmayacağız. '
   
  HEPSİ 3 TANE OY ALMAK İÇİN
   
  YGS'de şifre iddialarını tüm muhalefet partilerinin AK Parti'yi yıpratmak için bir fırsat olarak gördüklerini dile getiren Erdoğan, "Yapılan ilk incelemeler, iddiaların doğru olmadığına işaret ediyor. CHP'nin, MHP'nin, onların yandaş medyasının yaptığı istismar, BDP'nin gençlerin kanı üzerinde yaptığı istismardan hiç farkı yoktur. 3 tane oy almak için gençleri sokağa döken, ellerine molotof kokteyli veren, teşvik eden, kışkırtan BDP, ne kadar istismarcıyla, bunlar da o kadar istismarcıdır. Bunların zihniyeti bu. Hep söyledim, yine söylüyorum; AK Parti zarar görsün de Türkiye ne olursa olsun. AK Parti kaybetsin de 1,7 milyon genç ne olursa olsun. AK Parti yıpransın, gençler ölürse ölsün. Hepsinin anlayışı bu" dedi.
   
  Hani ayrımcı değildiniz?
   
  Cumanın birlik, beraberlik anlamına geldiğini kaydeden Erdoğan, 'Cuma, beraberliktir. Hatta cuma, küçük camilerde, mescitlerde bile genelde kılınmaz. Büyüklerimiz, Osmanlı'da cuma namazlarının kılındığı camileri iki isimle anarlardı; selatin camiler veya cuma camileri, cuma mescitleri diye. Niye? Anadolu'da biliyorsunuz, köylerde filan kılınmaz. Rizeliyim ben. Bizim köylerde cuma kılınmaz. Herkes köylerden kasabaya, ilçeye iner, orada katılır. Orada birlik vardır, beraberlik vardır, bütünlük vardır. Peki Diyarbakır'da bunu yapanlar, birlikten, beraberlikten, bütünlükten bahsedebilir mi? Onlara gelip orada cumayı kıldırdığını zannedenler, bunun bizim değerlerimizde, bizim medeniyetimizde, bizim dinimizde yerinin olduğunu söyleyebilirler mi? Bu ayrımcılıktır, bu bölücülüktür" dedi.
   
  Bu projeyi diyet borcu olmayan parti yapar
   
  Başbakan Erdoğan, Karadeniz ile Marmara Denizi'ni birbirine bağlayacak kanal projesinin eski başbakanlardan merhum Bülent Ecevit tarafından gündeme getirildiğine ilişkin sözlere 'Merhum Ecevit, kendi projesini açıkladığında, diyor ki; 'Bunu, belli çevrelere diyet borcu olmayan parti uygulayabilir'. İşte bugün, hiç kimseye diyet borcu olmayan AK Parti Hükümeti, kendi projesini ayrıntılarıyla uygulama safhasına getiriyor' dedi. Erdoğan, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili, 'Bu proje bu kardeşinizin ta belediye başkanlığından itibaren rüyasıdır.
   
  Ama bunun tarihi Osmanlı'ya dayanır. Diyorlar ki 'efendim bu Ecevit'in projesidir'. Ecevit de bunu söylemiş olabilir, ama bir projeyi söylemek, yapmak demek değildir. Varsa projesi neredeydi? İnsan bunu da görmek ister. Dillendirmiş olabilir, doğrudur. Dillendirmesi bile bunlara göre daha hayırlıdır. Biz ise şu anda bunun adımını atıyoruz. Marmaray'ı merhum Abdulmecit dedemiz mimari çizgilerini çizmiş. Arşivlerden onu çıkardık. Biz o çizgiler üzerinden hareketle, iktidarımız döneminde bir adımını attık' ifadesini kullandı.
   
  Hatalı sollama öldürür, hatalı oylama süründürür
   
  İstanbul'da taksicilerin sorunlarını dinleyen Başbakan Erdoğan, 12 Haziran seçimleri konusunda esprili bir uyarıda bulundu: Hatalı sollama öldürür, hatalı oylama süründürür... Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde taksicilerle bir araya geldi. Taksicilerin sorunlarını dinleyen Başbakan Erdoğan, korsan taksi konusunun takipçisi olduklarını söyledi.
   
  KORSANA GEÇİT YOK
   
  Erdoğan, 'Valilik olarak, emniyet müdürlüğü olarak bu işin peşini bırakmıyoruz, bırakmayacağız. İnşallah yeni dönemde, tabii burada bu işin yasal düzenlemelerini de çok daha ciddi, çok daha caydırıcı şekilde alacağız. Bu bir hak gasbıdır, buna müsaade edemeyiz' dedi.
   
  ONLAR MAZERET ÜRETSİN
   
  'Kanal İstanbul' projesini eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu'na da seslen Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: 'İstanbul'dan belediye başkan adayı olur ama Kağıthane'ye 'Kağıttepe' derler. Bunlar İstanbul'da taksici olsalar, müşteriyi Aksaray semtine değil, Aksaray iline götürürler. İstedikleri kadar mazeret üretsinler, karalasınlar, istedikleri kadar kırk dereden kırk su getirsinler, onlar kırk dereden kırk su getirmeden, biz Karadeniz'den suyu getirip, Marmara'ya inşallah akıtacağız.'
   
  SİZ İNSAN SARRAFISINIZ
   
  Türkiye'de, ülkenin, milletin, sokağın ve siyasetin nabzını en iyi berberler ve taksicilerin tuttuğunu ifade eden Erdoğan, "Dedim ya sizler, insan sarraflarısınız. Şimdi sizlere soruyorum, istikrar sürsün mü, Türkiye büyüsün mü, İstanbul büyüsün mü, Türkiye bir kez daha büyük düşünsün mü? Sizler 'evet' diyorsanız bu iş bitmiştir. Şunu da burada hatırlatmak istiyorum, unutmayın, hatalı sollama öldürür, hatalı oylama süründürür..." şeklinde konuştu.
   
  AKARYAKITTA ÖTV DÜŞECEK
   
  Ekonomide iyileşme devam ettikçe her kesimin üzerindeki vergi yükünü azalttıklarını, süreç içinde şartlar, imkanlar elverdikçe, yakıtta ÖTV miktarını da kademe kademe düşüreceklerini, taksicilerin yakıt masrafını da en aza indireceklerini söyledi.
   
  BORÇ İÇİN SÜRE UZATILDI
   
  Kamuya olan borçların yapılandırılmasıyla ilgili bir düzenleme yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, 'Vergi ve SGK borçlarıyla alakalı, tahakkukta bir yığılma oldu ciddi miktarda. Bunu bir ay süreyle uzattık ki bu tahakkukun yapılmasına yönelik bir rahatlama meydana gelsin ve bununla ilgili yarın bu yayınlanacak ve süreç başlayacak, bir ay daha uzatılmış oluyor' dedi.
   
  yenişafak
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter kullanılmayan ve kişilik haklarını hiçe sayan yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  Diğer Haberler
 • Demirtaştan Akla Ziyan İddia!05 Ekim 2012 Cuma 08:37
 • Vekilin İsteği Başka!05 Ekim 2012 Cuma 08:36
 • Hüseyin Çelik: Panik yapmayın!04 Ekim 2012 Perşembe 20:18
 • Hüseyin Aygünden ilginç iddia04 Ekim 2012 Perşembe 20:07
 • MHPnin Neden Evet Dediği Belli Oldu04 Ekim 2012 Perşembe 14:46
 • Muharrem İnce Meclisi birbirine kattı04 Ekim 2012 Perşembe 14:44
 • CHPli heyetten ilk açıklama03 Ekim 2012 Çarşamba 22:45
 • Seçim teklifi komisyondan geçti03 Ekim 2012 Çarşamba 21:00
 • CHPden sağduyu çağrısı03 Ekim 2012 Çarşamba 20:55
 • BDPden ilk yorum Kaplandan03 Ekim 2012 Çarşamba 20:52
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim