Ayıplı mal ya da hizmet sunan firmalara karşı hakem heyetleri tüketiciyi her zaman koruyor. ‘Kim uğraşacak’ demeyin. En fazla 10 dakikada e-Devlet üzerinden ücretsiz olarak başvurunuzu yapabiliyorsunuz. Sonuçlar ise ortalama 2 ayda belirleniyor. Murat Gülderen'in haberi...

Her gün binlerce kişi alışveriş sürecinde mağduriyet yaşıyor. Kimine eksik ya da yanlış ürün gidiyor, kimine bozuk... Kimi ise aldığı bir tatil paketi sonrası rezil olabiliyor. Bu kişilerin büyük çoğunluğu ise ‘nasılsa itiraz etsek elimize bir şey geçmez, zaten süreç de çok yavaş işler. O yüzden başımızın gözümüzün sadakası olsun’ mantığıyla hareket ederek haklarını aramıyor. Sadece bu boşa giden paralar her yıl milyarları buluyor. İşte bu tür sorunları kısa sürede çözüme kavuşturabilmeniz için size çok basit bir ‘tüketici hakem heyetlerinde hak arama rehberi’ hazırladık.

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru sayısı 60 bini aştı Çiftçi Kayıt Sistemi'ne başvuru sayısı 60 bini aştı

ADIM ADIM YOL HARİTASI

Öncelikle yaşadığınız mağduriyeti artık e-Devlet üzerinden yani oturduğunuz yerden, 10 dakikalık başvuruyla da dile getirebildiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Yani dilekçe vermek için kapı kapı kurumları dolaşmanıza gerek yok. Burada sistem adım adım şöyle işliyor:

HANGİ TUTARDAKİ ÜCRET ANLAŞMAZLIKLARINDA GEÇERLİ?

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, hakem heyetine başvuru için herhangi bir ücret ödenmediğinin ve bu masrafların devlet tarafından karşılandığının altını çizerek şu bilgileri verdi:

7 AYDA 338 BİN MÜRACAAT OLDU

Tüketici hakem heyetlerine bu yılın 7 ayında 338 bin 147 başvuru yapıldı. Başvurularda ilk sırada yüzde 48’lik pay ve 164 bin 451 başvuruyla perakende ticaret sektörü yer aldı. Bunu 54 bin 956 ile abonelik hizmetleri, 47 bin 447 ile finansal hizmetler sektörleri izledi. Heyetlerce söz konusu dönemde görülen uyuşmazlıkların yaklaşık yüzde 51’i tüketiciler lehine sonuçlandı. Bu dönemde e-Devlet üzerinden 203 bin 531 elektronik başvuru yapıldı. Böylece müracaatların yaklaşık yüzde 60’ı bu yolla gerçekleştirilmiş oldu. Tüketici hakem heyetleri 7 aylık dönemde toplam 648 milyon 614 bin 507 liralık uyuşmazlık tutarını değerlendirdi.

HEYETTE KİMLER VAR?

Heyet 5 kişiden oluşuyor. İlçelerde kaymakam, illerde ise ticaret il müdürü heyetin doğal başkanı. Diğer dört üye; belediye, baro, ticaret odası ve tüketici dernek başkanlarından oluşuyor. Çoğu kez bu kişiler yerlerine vekil atarlar. Toplanan belge ve bilgiler, ayda iki kez toplanan heyete sunulur ve heyet başvuruyla ilgili kararını verip, taraflara yazılı şekilde iletir. Sonuçlar yasaya göre en geç 6 ay içerisinde belirlenir. Ancak bir karar ortalama 3 ayda sonuçlanıyor. 1 ayda da karara bağlanan işlemler elbette oluyor.

KARARI BEĞENMEYEN TÜKETİCİ MAHKEMESİNE

Kararı beğenmeyen tarafın, kararın tebliği tarihinden itibaren 15 gün içinde en yakın tüketici mahkemesinde, tüketici mahkemesi olmayan yerlerde ise tüketici mahkemesi sıfatıyla davaya bakmak üzere Asliye Hukuk Mahkemesine başvurması gerekiyor.

SONUÇLARI SORGULAMAK İÇİN…

Tüketiciler, hakem heyeti başvuru sonuçlarını arama motorlarında ‘Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Sorgulama’ yazarak internetten de takip edebilirler.