İYİ Parti Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yücel, partisinden istifa ettiğini duyurdu İYİ Parti Kurucu Genel Başkan Yardımcısı Yücel, partisinden istifa ettiğini duyurdu
1998 yılından bu yana yüzde 40 ve üzeri engelli raporu olan vatandaşlara verilen engelli kimlik kartı, artık e-Devlet üzerinden de temin edilebiliyor. 28 Ağustos 2021'de başlatılan bu uygulama sayesinde, engelli vatandaşlar il müdürlüklerine gitmek zorunda kalmadan başvurularını dijital ortamda gerçekleştirebiliyor. Bu sayede, 234 bin 588 kişi e-Devlet üzerinden başvuru yaparak engelli kimlik kartına sahip oldu.

Engelli kimlik kartı almak isteyen vatandaşlar, e-Devlet kapısından kolayca başvuru yapabiliyor. Gerekli kişisel bilgiler MERNİS paylaşım ağından, engelli sağlık kurulu raporu ise Sağlık Bilgi Sistemi'nden sağlanarak dijital ortamda işleniyor. Başvurusu onaylanan kartlar, başvuru sahibinin beyan ettiği adrese 15 iş günü içinde gönderiliyor. Alternatif olarak, il müdürlüklerine başvurarak da kimlik kartı alınabiliyor.

Engelli kimlik kartı sahipleri, toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından faydalanabiliyor. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenler, engelli bireyler için ücretsiz. Ayrıca Türk Hava Yolları'nın iç hat uçuşlarında yüzde 20, dış hat uçuşlarında ise yüzde 25 indirim sağlanıyor.

200 metrekareden küçük tek konutları için emlak vergisinden muaf tutuluyor. Eğitim, meslek ve günlük yaşam için özel üretilmiş araç-gereçlerde Katma Değer Vergisi (KDV) alınmıyor. Müze ve ören yerleri, milli parklar gibi alanlara ücretsiz giriş hakkı tanınıyor. Devlet tiyatroları da engelli bireyler için ücretsiz.

TOKİ tarafından hazırlanan projelerde, planlanan konut sayısının yüzde 5’i engelli vatandaşlar için ayrılıyor. Başvuru yapacak engelli bireyler, kimlik fotokopisi ve engelli sağlık kurulu raporu ile katılım sağlayabiliyor. Konutların hak sahipleri ise kura ile belirleniyor.

Engelli kimlik kartı, GSM operatörleri tarafından özel tarifeler uygulanarak engelli bireylerin yaşam kalitesini artırıyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bu yenilikçi adımı, engelli vatandaşların sosyal hayatta daha fazla yer almasını ve günlük yaşamlarını kolaylaştırmayı hedefliyor.