• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671

  Duruşmayı izliyor

  27.10.2008 15:37
  Sanık Gürzihan, salonda bulunmayan Savcı Öz’ün teknik imkanlarla duruşmayı izlediği iddiasını gündeme getirdi
  Duruşmayı izliyor
  Duruşmayı izliyor Duruşmayı izliyor Duruşmayı izliyor

  -“SAVCI ÖZ DURUŞMAYI İZLİYOR” İDDİASI –

  Tutuklu sanıklardan Behiç Gürzihan, Ergenekon soruşturmasını yürüten ve duruşma salonunda yer almayan Savcı Zekeriye Öz"ün teknik imkanlarla duruşmayı izlediği iddiasının mahkeme tarafından net olarak yalanlanmasını istedi. Gürzihan, savcıların önünde bulunan bilgisayarların internete bağlı olup olmadığı, duruşma salonunu kayda alan kameraların teknik imkanlarla Savcı Öz"e yayın yapıp yapmadığının tespitini talep etti.

  Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Cumhuriyat gazetesi İmtiyaz Sahibi ve başyazarı İlhan Selçuk ile İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 46'sı tutuklu 86 sanığın yargılandığı "Ergenekon" davasının 3. duruşmasında tutuksuz sanıkların kimliksiz tespitinin ardından, mahkeme heyeti 2 bin 455 sayfalık iddianamenin okunup okunmayacağına karar verecek.

  İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek"in avukatı Mehmet Cengiz, iddianamenin kendilerine ve sanıklara tebliğ edildiğini, önlerinde bulunan bilgisayarda yer aldığını, iddia makamı tarafından basın yayın organlarına servis edildiğini belirterek, şöyle konuştu:

  “Duruşmanın üçüncü günündeyiz. Hala işin esasına giremedik. İddianamenin okunmadan sanık ifadelerine geçilmesini talep ediyoruz. İddianame zaten psikolojik savaş argümanı gibi”
  Mahkeme Başkanı Köksal Şengün da, “Mahkeme iddianameyi okumakla yükümlü. Beyanınızı alır, ona göre işlem yaparız. Birazdan duruşmaya ara vereceğiz. Kendi aranızda konuşup anlaşın. Ara sonrası bana kararınızı bildirin” diye konuştu.

  Mahkeme verilecek ara sonrası iddianamenin okunup okunmayacağına kararı verecek.

  -ERGENEKON SAVCILARINA BİR SUÇ DURUYUSU DAHA-  Ergenekon soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcılığından başta Savcı Zekeriya Öz olmak üzere 3 savcı hakkında yeniden suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

  Tutuksuz sanık Güler Kömürcü"nün avukatı Metin Çetinbaş, savcılar hakkında suç duyurusunda bulunmanın olağan bir şey olmadığını, adil yargılama hakkına göre iddianameyi hazırlayan savcıların duruşmada yer almamasını talep etti.

  Avukat Çetinbaş, haklarında suç duyurusunda bulundukları savcılardan mütalaa alınmasının hukuka aykırı olduğunu da iddia etti.

  Av. Çetinbaş, iddianame ve ekinde bulunan yasak delillerin okunmamasını da talep ederek, “Yasak delillerle ilgili şimdiden bir karar vermenizi talep ediyoruz” diye konuştu.  Avukat Çetinbaş “Sanıklar hakkında AKP hükümeti medyasında yapılan yayınlarla ilgili savcılar ne yapmıştır. Sanıklar lehine ifade verenlerin ifadeleri neden alınmamıştır. Savcılar neredeyse, "cumhuriyeti bile Ergenekon kurdurmuştur" deme noktasına gelmişlerdir” dedi. Av. Çetinbaş, Ergenekon soruşturmasına itiraz edenlerin nasıl tavsiye edildiğinin de araştırılmasını talep ederek, “Ortaya çıkacak olan tablodan AKP ve Başbakan Erdoğan memnun olmayacaktır” diye konuştu.

  Mahkeme Başkanı Şengün, Çetinbaş"ın yaptığı uzun konuşmanın ardından tepki göstererek, “İddianameden önce yapılması gerekenleri biliyorsunuz. Lütfen iddianame okunmadan iddianamenin içeriğine itiraz etmeyiniz” dedi.

  -TUTUKLU SANIKLAR DURUŞMA YÜZÜNDEN DUŞ ALAMIYOR-

  Duruşma sırasında tutuklu sanık Oktay Yıldırım söz alarak, duruşmaların arka arkaya yapılması nedeniyle ziyaretçi, telefon ve banyo yapma haklarının ellerinden alındığını belirterek şunları söyledi:

  “16 aydır tutukluyum. Duruşmalar nedeniyle telefon hakkım, ziyaretçi hakkım ve banyo hakkımı kullanamıyorum. Bu hakkımızı hafta sonu kullanmamız için cezaevi yönetimine yazıyla bildirmenizi talep ediyoruz. Savcılar beni Türk milletine karşı suç işlemekle itham ederek buraya getirdi. Bizi basın önünde mahkum edenler, savunmamızı da görsünler. Buraya yeteri kadar basın mensubunun alınmasını da istiyorum.”

  DIŞ GÜÇLERE HİZMET EDEN DERİN DEVLET İŞ BAŞINDA

  Tutuksuz sanıkların kimlik tespitinin ardına söz alan tutuklu sanık avukat Kemal Kerinçsiz, mahkeme heyetinden yetkisizlik kararı vermesini talep ederek, “Tarafsız bir mahkemede yargılanmak istiyorum. Ortada açıkça bir yetki gaspı var. Hukukun bu ölçüde siyasete alet edildiği bir dava görülmemiştir. Ortada bir örgüt vardır. Bu örgütün mensupları hayali Ergenekon senaryosunu yazanlardır. Gladio da derin devlet de budur. Şu anda dış güçlere hizmet eden derin devlet iş başındadır” dedi.

  Kerinçsiz, soruşturmayı yürüten savcıların bu dava için özel olarak seçildiği, bu mahkemenin de ve duruşma yerinin de özel olarak belirlendiğini iddia ederek, “Bu yöntem, sıkı yönetim mahkemelerinde bile uygulanmadı” dedi. Mahkemenin bu “oyunu” görüp en kısa zamanda “oyunu bozmasını” talep eden Kerinçsiz şunları söyledi:
  “Mahkeme yetkisizlik kararı vermezse tarih önünde mahkum edilecektir. Bu mahkeme, Türk hukuk tarihinde vereceği kararla yerini belirleyecektir. Değerli mahkemeden merhamet değil adalet istiyoruz.”

  -“GİZLİ ASKERİ BELGELERİN SIZMAMASI İÇİN ÖNLEM ALINSIN”-

  Tutuklu sanık Vedat Yenerer"in avukatı Vural Ergül, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların hassas davranmadıklarını, terörle mücadelede görev yapan polislerin isim listelerini soruşturma evrakında unuttuklarını belirterek, “Halen tutuklu bulunan Tolon Paşa ve Eruygur Paşa"nın evlerinde ele geçirilen askeri gizli belgelerin dosyaya konmamasını talep ediyoruz. Bu belgelerin de basına sızmasından endişe ediyoruz” diye konuştu.

  Tutuklu sanık Sevgi Eren Erol"un avukatı Nevzat Erdemir, bu davanın sanıkların yargısız infazına dönüştüğünü öne sürerek, “Bir ülkede başkalarını suçlayanlara gösterilen hoşgörü, dışlananlardan saklanıyorsa o ülkede adaletten söz etmek imkansızdır” diye konuştu.

  -ERGENEKON SANIKLARI İFLAS EDİYOR-

  Avukat Recep Gökalp Sipahioğlu, bir kısım sanıkların bu dava nedeniyle ekonomik çöküntü yaşadığını belirterek. Dava celselerinin daha kısa zamanda sonuçlanmasını talep ederek, “Her celse gelirsek biz bu işin altından kalkamayız” dedi.

  Öte yandan bazı sanık avukatları adil yargılanma ilkesi gereği, sanıkların yanında yer almak istediklerini belirttiler.

  -SANIK AVUKAT GİRAY DA YETKİSİZLİK İSTEDİ

  Önceki hafta Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Avukat Ertaç Giray da mahkeme heyetinde davaya ilişkin yetkisizlik kararı verilmesini talep etti. Giray, “Ne hikmetse bu Ergenekon, Türkiye dışında bize dost olduğunu iddia eden dış ülkelerden de destek görmekte. Türkiye"nin sorunu olmaktan çıkıp dünyanın sorunu haline gelmiştir. Yanımda çalışan birinin ruhsatlı antika silahımı çalması ve bu silahın ele geçirilmesi nedeniyle Ergenekon zanlısı oldum. Bu nedenle geçtiğimiz hafta yapılan duruşmalara katılıp, savunma yapamadım. Savcılar tarafsız değillerdir. Yetkisizlik kararı verilirse, savcılar da kendilerine çeki düzen verecektir” dedi.
  VATAN

  Diğer Haberler
 • O manzaralar içimizi sızlatıyordu06 Ekim 2012 Cumartesi 12:50
 • Sucuk ve Salamı karıştıramayacaklar06 Ekim 2012 Cumartesi 12:48
 • 56 yaşındaki ev hanımının yaptığı pes dedirtti!06 Ekim 2012 Cumartesi 12:47
 • Şehit yakınlarına internet indirimi06 Ekim 2012 Cumartesi 12:39
 • Bir top mermisi daha düştü!06 Ekim 2012 Cumartesi 11:51
 • Bisküvi kutusundan tarih çıktı06 Ekim 2012 Cumartesi 10:58
 • Nevşin Mengü rövanşı böyle aldı!..06 Ekim 2012 Cumartesi 10:56
 • Bu haberi okumadan yola çıkmayın06 Ekim 2012 Cumartesi 10:40
 • 4+4+4ün gerekçeli kararı Resmi Gazetede!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:39
 • Başbakan Erdoğanın arıyla imtihanı!06 Ekim 2012 Cumartesi 10:37
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim