NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracı, 2016 yılında fırlatıldığı Bennu asteroidinden topladığı kaya ve toz örneklerini Dünya'ya geri getirmek için yola çıktı. 

Uzun yıllardır üzerinde durulan projede, ilk kez bir asteroidden alınan en büyük malzeme miktarı incelenecek ve bilim insanlarına güneş sisteminin oluşumu ve yaşamın kökenleri hakkında yeni ipuçları verecek. Bugün dünya yörüngesine girecek uzay aracı, 100 bin kilometre uzaklkta örnekleri taşıyan kapsülü bırakacak.

DÜNYA’NIN OLUŞUMUNU DAİR FİKİRLER SUNACAK

Saatte 43 bin kilometre hızla ilerleyen kapsül atmosfere gidikten sonra sürtünme etkisiyle yavaşlayacak. Bu esnada sıcaklığı 2 bin 700 santigrat dereceye çıkacak kapsülün daha sonra paraşütle yere yumuşak bir iniş yapması hedefleniyor.

Öte yandan kapsül, NASA ekipleri tarafından toplanacak. Örnekler daha sonra Houston'daki Johnson Uzay Merkezi'ne gönderilecek ve analiz edilmek üzere dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlara dağıtılacak.

Bennu asteroidi, yaklaşık 500 metre çapında ve 4,5 milyar yıllık bir geçmişe sahip.

Ne benzin ne de hidrojen... Dünyada ilk kez inek gübresiyle çalışan roket motoru test edildi Ne benzin ne de hidrojen... Dünyada ilk kez inek gübresiyle çalışan roket motoru test edildi

 Karbonca zengin bir asteroid olan Bennu, güneş sisteminin ilk zamanlarından kalan organik moleküller ve su içeriyor olabilir. Bu nedenle, OSIRIS-REx'in topladığı örnekler, gezegenimizde yaşamın nasıl başladığına dair önemli bilgiler sunabilir.