• BIST 109.156
 • Altın 153,061
 • Dolar 3,8203
 • Euro 4,5092

  Dünya'nın merkezi olacak

  14.08.2009 17:08
  Dünyanın en büyük kuru incir üreticisi ve Türkiye’nin en fazla zeytin ve kestane üreticisi ‘Efeler Diyarı Aydın’ın ürünlerinin tanıtımı için Aydın Ticaret Borsası’nın Ege İhracatçılar Birliği ile bu yıl ilkini düzenlediği Yaş Meyve-Sebze Festivali başladı
  Dünyanın merkezi olacak
  Dünya'nın merkezi olacak Dünya'nın merkezi olacak Dünya'nın merkezi olacak

  Aydın Ticaret Borsası"nda başlayan festival bürokratlarla ihracatçıları bir araya getirdi.
  Tarımın sorunlarının da görüşüldüğü festival kapsamında hem Aydın"da yetişen yaş sebze ve meyvelerin tanıtımı yapıldı hem de sektörün daha da canlanması için yapılması gereken hususlar ele alındı.
  Ticaret Borsası"nın da yoğun çabaları ile Rusya"ya yaş meyve sebze ihracatında yetkili gümrük kapısı olarak yetkilendirilen Aydın"ın ürünlerinin tanıtımına katkı sağlamak amacıyla gerçekleştirilen festivale Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, TÜGEM Daire Başkanı Ümit Bayram Kutlu, AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem, MHP Aydın Milletvekili Recep Taner, Aydınlı işadamları, daire müdürleri ve çok sayıda ihracatçı katıldı. Festivaldeki tek amacın Aydın"ın gelişmesine katkı sağlamak olduğunu belirten Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, tüm katılımcılara teşekkür etti.
  Festivalin açılışında konuşan Aydın Ticaret Borsası Meclis Başkanı Aydın Akyüzlü, Aydın"ın yaş sebze-meyve üretiminde Türkiye"nin önde gelen illeri arasında yer aldığını belirterek “Verimli topraklara sahip Aydınımızda muz ve çayın dışında her şey yetişmektedir. İncir, zeytin, kestane ve kiraz üretiminde ülkemizde ve dünyada söz sahibi olan Aydın ili olarak iç ve dış pazara sunduğumuz çileklerimize olan talep giderek artmaktadır. İlimizde 25 bin tonun üzerinde çilek yetiştirilmektedir. Bunun yanında 160 bin ton domates, 35 bin ton biber, 26 bin ton şeftali, 5 bin ton kiraz , 20 bin ton erik, 115 bin ton incir yetiştirilmektedir. Fasülye, börülce gibi yaş sebzeler üretilirken kış mevsiminde de büyük üretim miktarına sahip enginarımız, lahanamız, kerevizimiz, ıspanağımız ve karnabaharımız iç piyasada büyük rağbet görmektedir. Dünyanın en pahalı girdi maliyetlerine göğüs gererek ayakta durmaya çalışıyoruz. Artık tarımsal politikalarla bölgemizi geliştirmek istiyoruz. Aydın ili yaş meyve-sebze ve kesme çiçek süs bitkileri ihracatında bir cazibe merkezi olacaktır” dedi.

  KRİZDE BİLE YAŞ MEYVE-SEBZE İHRACATI ARTTI
  Daha sonra konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, tarım sektörünün ve tarımsal üretimin ülkemiz açısından yaşamsal bir öneme sahip olduğunu kaydetti. Aydın Ekonomisinin temelinin tarım ve tarıma dayalı sanayiye dayandığını ve nüfusun yüzde 71"inin tarımla uğraştığını ifade eden Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu “Krizde de yaş meyve-sebze ihracatı artmıştır. Aydın ilimizin 2007 yılı ihracat geliri 490 milyon dolar iken, 2008 yılında 564 milyon dolara ulaşmıştır. İnanıyorum ki Aydın, sahip olduğu bu potansiyel ile eğitimli ve kalifiye insan gücünü ve girişimci ruhunu birleştirecek ve önümüzdeki dönemde ülkemizin gelişmiş merkezlerinden biri olacaktır” dedi. Özellikle ihracat konusunda çeşitli sıkıntılarının bulunduğunu ifade eden Türkmenoğlu, özellikle üreticilerin kurallara uygun üretim yapmasının çok önemli olduğunu işaret etti.
  İçinde bulunduğumuz kriz ortamını da değerlendiren Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, krizin bir an önce atlatılabilmesi için ihracatın ve ihracatçının önünün açılması gerektiğini ifade etti.
  Bu festival kapsamında ele alınan tüm konuların, şikayet ve önerilerin bizzat tarım ve Köyişleri Bakanlığı"nca incelenerek sorunların çözümü için çalışacaklarını kaydeden Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ferhat Şelli, bu festivalin Aydın"ın yaş sebze-meyve üzerine söz sahibi olması adına atılan ilk adım olduğunu ve Aydın"ın bu konuda başarılı olacağına da inandığını söyledi. Konuşmasında Türkiye"de son 5 yılda tarıma yapılan yatırımları da değerlendiren Müsteşar yardımcısı Ferhat Şelli 5 yıl önce 23 milyar dolar olan ihracat rakamlarının bu yıl 57 milyar dolar olduğunu, yine 5 yıl önce çiftçiye 1.8 milyar dolar destek verilirken bu yıl bu rakamın 5.8 milyar dolar olduğunu kaydetti.
  2009 yılında 21 ayrı kalemde tarıma yeni desteklemeler getirildiğini ifade eden Şelli, “Bizden önceki dönemde yokluğundan dert yanılan üretim planlaması, tarım politikası ve tarım envanterini oluşturduk. Her geçen gün tarımsal üretim artıyor. 2007 yılında sertifikalı fidan konusunda üreticiye dekar başına 250 TL destek verdik. 1 milyon dekar alana 100 milyon fidan dikildi. Bu desteklemelerle son 3 yıl içerisinde meyve üretimimizin 3 milyon ton artmasını bekliyoruz. Yine aynı proje kapsamında 99 milyon olan zeytin ağacı sayımız 151 milyona yükselmiştir” diyerek Bakanlık olarak Türk çiftçisinin daha güzel günlere kavuşması için çaba sarf ettiklerini söyledi.
  “JEOTERMAL ENERJİ VE ÇİNE BARAJI UNUTULMASIN”
  Dünyadaki en verimli topraklara sahip Büyük Menderes Vadisi"ndeki doğal zenginliklerin değerlendirilip kullanılması halinde Aydın"ın daha da gelişeceğini ve üretim maliyetinin düşerek çiftçinin daha çok kar edeceğini ifade eden Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, ildeki jeotermal enerjinin bir an önce kullanılması gerektiğini ve Aydın"ın en büyük özlemi haline gelen Çine Barajı"nın bir an önce tamamlanmasını istedi. Vali Coş, tarıma büyük önem verdiğini ve özellikle tarım alanlarını imara açmayacağını da kaydetti.
  Festival kapsamında davetlilere şu anda hasadı yapılan aydın ürünlerinin başında gelen incir, üzüm, karpuz ve çeşitli meyveler ikram edildi.


  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim