BBC Travel, dünya genelinde en çok ziyaret edilen şehirleri belirledi. 2023 yılı, pandemi öncesine dönüşün başlangıcına işaret ederek, turistlerin tercih ettiği iki şehri ortaya çıkardı.

Euromonitor International verilerine göre, dünya genelinde en çok ziyaret edilen 100 şehir arasında yer alan İstanbul, önceki yıla göre yaklaşık %26'lık bir artışla zirveye yerleşti ve Londra ile Dubai'yi geride bıraktı.

İstanbul'un başı çektiği listede ikinci sırada Londra, üçüncü sırada ise Dubai yer aldı. Dördüncü sırada ise BBC tarafından "gizli kahraman" olarak tanımlanan Antalya kendine yer buldu. Antalya, ülkemizin sevilen tatil rotalarından biri olma özelliğini koruyarak 2023 yılında nüfusunun 12 katı turisti ağırladı; nüfusu ise 1.3 milyon olarak belirlendi.

Geçtiğimiz yıl 16.5 milyon turisti ağırlayan Antalya, en çok Alman, Rus ve İngiliz turistlerin ilgisini çekti. 2022'ye göre turist sayısında %29'luk bir artış elde eden Antalya, 2024 yılında da ziyaretçi sayısını artırması bekleniyor.

BBC'nin yazısını kaleme alan seyahat yazarı Stacey Leasca, Antalya için "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün bir zamanlar 'Hiç şüphe yok ki Antalya dünyanın en güzel yeridir' dediğini" ifade etti. BBC'nin haberine göre, salgın dönemi ve sonrasındaki kısıtlamaların hafiflemesiyle birlikte yurt dışına çıkan turist sayısında belirgin bir artış gözlendi. Türkiye genelinde 2022 ile kıyaslandığında, iç ve dış hatlardaki uçuşlarda 2023 yılında %16.3'lük bir artış yaşandı.