Google'dan gizli sekme için yeni özellik Google'dan gizli sekme için yeni özellik
Teleskopun Avustralya kısmı, SKA-Low, ülkenin batı Wajarri bölgesinde 131.072 anten "ağacı" etrafında dönecek. Adından da anlaşılacağı gibi anten dizisi düşük frekanslı sinyallere odaklanacak. Guardian, bu teleskopun mevcut teleskoplardan sekiz kat daha hassas olması ve kozmosu yaklaşık 135 kat daha hızlı haritalamasının beklendiğini belirtiyor.

SKA-Low’un 197 konvansiyonel radyo çanağına sahip bir muadili olan SKA-Mid ise Güney Afrika'nın kuru, nüfussuz Karoo bölgesindeki Meerkat Ulusal Parkı'na kurulacak. Bu elemanın görevi orta menzilli frekansları incelemek olacak. Çalışmanın Avustralya segmenti, özel SKA Organizasyonu ile ülkenin Commonwealth Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSIRO) arasındaki ortak çalışması.

İlk olarak 1991'de inşa edilen birleşik dizinin radyo astronomisini dönüştürmesi bekleniyor. Teleskop temelde erken evreni incelemek için yardımcı olacak ve yeniden iyonlaşma döneminde olan ilk yıldızların oluşumuna dair yeni bilgiler sağlayacak. Bununla birlikte, karanlık enerjinin ve onun kozmik genişleme üzerindeki potansiyel etkisinin araştırılmasına da yardımcı olacak. Çözünürlük, en ayrıntılı aramaları nispeten yakın yıldızlarla sınırlayacak olsa da, aşırı hassasiyet dünya dışı yaşam arayışında bile yararlı olabilir. Yönetmen Dr. Sarah Pierce, The Guardian'a teleskopların "onlarca ışıkyılı uzaklıktaki" bir gezegendeki bir havaalanı radarını bile tespit edebileceğini söyledi.

Kilometre Kare Dizisi üzerindeki çalışmaların 2028'e kadar bitmesi beklenmiyor ve kurulumunda sonra bilim adamlarının sonuçları toplayıp analiz etmesi de biraz zaman alacak. Ancak, James Webb Uzay Teleskobu'nda olduğu gibi, uzun sürecek bu beklemenin meyvelerini vermesi bekleniyor. Bu inşa evren hakkında yeni içgörüler sağlayabilecek nesiller arası bir değişimi temsil ediyor ve SKA'nın radyo astronomisinin "gelecek elli yılını" şekillendirmesini bekleniyor.