Avustralya sularında normal bir balıkçının kayda aldığı cüce balina deniz biyologlarını heyecanlandırdı. Tüm zamanlar hesaplandığında 30'dan az görülen bu balina türü herkesten gizlenmeye çalışıyor.

ORTAYA ÇIKMIYORLAR

Biyologlar bir dönem nesillerinin tük

Papa'dan Ukrayna'ya silah yardımında fikir değiştiren ülkelere ilişkin açıklama Papa'dan Ukrayna'ya silah yardımında fikir değiştiren ülkelere ilişkin açıklama

"FARKLILAR MI BİLMİYORUZ"

Deniz biyoloğu Redden, "Yeni Zelanda ve Avustralya arasında gidip geldiklerini veya bu iki popülasyonun genetik olarak farklı olup olmadığını bilmiyoruz" dedi.

CANLISI İNCELENEMEDİ

Hiç bir araştırmacı canlı bir cüce balinayı inceleme şansına erişemedi. Fakat ara sıra kumsala ölü bedenleri vurduğunda derinlemesine tarama yapılıyor. Nasıl beslendiklerinden iskelet yapılarına kadar. Tank benzeri iskeleti balinalar arasında benzersizdir.

YEDİKLERİ BESİNLER ANALİZ EDİLDİ

Araştırmacılar, balina örneklerinde bulunan izotopları analiz ederek, türün yaklaşık 40 yıllık hareketlerine bakabildiler. Balinaların Antarktika sularında bulunan yiyecekleri yediklerine dair hiçbir kanıt bulamadılar.

150 yıl boyunca anatomistler, Caperea'yı gerçek balinaların akrabası olarak kabul ettiler. Ancak pek çok bilim adamı ikna olmadı ve kemikler, fosiller ve moleküller üzerinde onlarca yıl süren sert tartışmalara yol açtı.

Tartışmayı körükleyen gerçek, Caperea'nın DNA'sının yalnızca bir kısmının gerçekten dizilenmiş olmasıydı. Her genin kendine özgü evrimsel geçmişi olabileceğinden, böyle bir alt kümeyi yorumlamak risklidir.

ÇOK NADİRLER

Şu anda Uluslararası Doğayı Koruma Birliği'nin tehdit altındaki türlerin Kırmızı Listesi'nde Asgari Endişe olarak sınıflandırılmış olsalar da, nüfus eğilimleri ve sayıları bilinmiyor. On yıl öncesine kadar türün yok olabileceğine inanılıyordu.