• BIST 95.258
 • Altın 281,731
 • Dolar 5,9174
 • Euro 6,5404

  Dünyada bir ilk! Yavrularını sütle besleyen tür bulundu...

  30.11.2018 20:59
  Laboratuvar ortamında yapılan incelemede anne örümceklerin yavrularını sütsü bir  maddeyle beslediği ve 40 güne kadar baktığı gözlemlendi.
  Dünyada bir ilk! Yavrularını sütle besleyen tür bulundu...
  Dünyada bir ilk! Yavrularını sütle besleyen tür bulundu... Dünyada bir ilk! Yavrularını sütle besleyen tür bulundu... Dünyada bir ilk! Yavrularını sütle besleyen tür bulundu...

  Çinli bilim insanları yavrularını sütle besleyen ve  onlara olgunluk dönemine kadar bakan örümcek türü buldu. 

  Şinhua ajansının haberine göre, Çin Bilimleri Akademisi bünyesinde  faaliyet gösteren Şişuangbanna Botanik Bahçesi'den araştırmacılar Güney Asya'da  karıncaya benzeyen, yuvalarda yaşayan ve zıplayan "Toxeus Magnus" adlı örümcek  türünü keşfetti.

  Laboratuvar ortamında 19 farklı yuvada 187 örümcek yavrusu üzerinde  yapılan incelemelerde, anne örümceklerin sütsü bir maddeyle yavru örümcekleri  beslediği ve yavrular olgunluğa erişinceye kadar onlara baktığı tespit  edildi.

  Yavruların ilk 20 gün boyunca yere dökülen süte benzer maddeyi içtiği  ve anne örümceğin karın bölgesindeki bir bölgeyi emdiği gözlemlendi.

  Ayrıca 20 - 40 gün arasındaki yavru örümceklerin de hem avlandığı hem  de anne sütüyle beslenmeye devam ettiği belirlenirken, olgunluğa erişme olan 40  günden sonra ise sadece dişilerin anne örümceklerin yanında kalabildiği, erkek  yavruların ise dışlanarak yuvayı terk etmeye zorlandığı öğrenildi.

  Araştırmayı yöneten Çın Çanci, çalışmanın, araştırmacıları başta  omurgasız olmak üzere hayvanlar arasında ebeveynlik tarzını yeniden  değerlendirmeye teşvik ettiğini söyledi.

  Omurgasız hayvanlar,  dünyadaki türlerin yüzde 95'ini oluşturuyor.  Araştırma ABD'deki "Science" dergisinde yayımlandı.

  Kaynak: Haber Kaynağı
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2007 Aydın Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0256.226 61 64 | Faks : 0256.226 61 64 | Haber Yazılımı: CM Bilişim