banner4

Tutuklu vekiller ilk kez parlamentoda !

İspanya'da KAtalonya'nın bağımsızlık referandumu düzenledikleri nedeniyle yargılanan tutuklu vekiller, izin alınmasının ardından parlamentonun oturumuna katıldı.

Tutuklu vekiller ilk kez parlamentoda !
banner26

İspanya'da Katalonya'nın bağımsızlık referandumunu düzenledikleri için 'isyan' suçundan yargılanan tutuklu vekiller, izin verilmesinin ardından parlamentonun açılış oturumuna katıldı.

Beş milletvekili, Josep Rull, Oriol Junqueras, Jordi Sanchez, Jordi Turull ve Raul Romeva, polis gözetimi altında parlamentoya getirildi. Böylece İspanya, bu milletvekillerinin bir oturuma katılmalarına ilk kez izin vermiş oldu.

Katalan liderler parlamentoya girdiklerinde bazı milletvekilleri alkışlarla destek verdi. Podemos'un lideri Pablo Iglesias ise tutuklu vekilleri tek tek kucakladı.

Beş vekilin, oturumun ardından cezaevine geri gönderilmeleri beklenirken, Muhafazakâr Halk Partisi (PP) ve merkez-sağ Vatandaşlar Partisi (Ciudadanos) milletvekilleri ise, söz konusu isimlerin milletvekilliklerinin askıya alınması için çalışma başlatacaklarını duyurdu.

Bu ihtimalin gerçekleşmesi durumunda, vekillerin ilerleyen oturumlara katılması mümkün olmayacak.

Katalan liderler, İspanya'da 28 Nisan erken genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçilmişlerdi.

Güncelleme Tarihi: 21 Mayıs 2019, 17:25