banner339
banner313

Trump Avustralya Başbakanı'nın yüzüne telefonu kapattı

ABD Başkanı Donald Trump, Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull ile telefonda görüştü. Avustralya medyasında yer alan bilgilere göre 1 saat sürmesi beklenen görüşme, Trump'ın Turnbull'un yüzüne telefonu kapatması üzerine 25 dakika sürdü.

Trump Avustralya Başbakanı'nın yüzüne telefonu kapattı
banner448
banner427

ABD Başkanı Donald Trump, göreve gelmesinin üzerinden iki hafta bile geçmeden yabancı bir ülkenin lideriyle ilk tartışmasını yaşadı... Trump ile Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull arasında, Avusturya'nın ABD'ye göndereceği mülteciler üzerinden hararetli bir tartışma yaşandı.

Başbakan Turnbull'un, Avustralya yönetimindeki gözaltı merkezlerinde tutulan mültecilerin ABD'ye yerleştirilmesi amacıyla Obama yönetimiyle imzalanan anlaşmanın devamı için ABD Başkanı Trump ile yaptığı telefon görüşmesinin detayları belli oldu.

Konuyla ilgili bugün bir tweet atan Trump, "Buna inanabiliyor musunuz? Obama yönetimi Avustralya'dan binlerce yasa dışı göçmen almaya karar vermiş. Neden? Bu aptalca anlaşmayı inceleyeceğim" dedi.
 

Do you believe it? The Obama Administration agreed to take thousands of illegal immigrants from Australia. Why? I will study this dumb deal!


KIZIP TELEFONU YÜZÜNE KAPATTI

Avustralya medyasının Washington Post'a dayandırarak verdiği haberlere göre, yaklaşık 1 saat sürmesi planlanan telefon görüşmesi, Trump'ın kızıp telefonu kapatması üzerine, sadece 25 dakika sürdü.

Trump'ın, görüşme sırasında Turnbull'a aynı gün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de aralarında bulunduğu 4 lider ile görüştüğünü ve "Bunun şimdiye kadarki en kötü telefon görüşmesi"' olduğunu söylediği belirtildi. Söz konusu anlaşmayı da "Şimdiye kadarki en kötü anlaşma" olarak niteleyen Trump'un görüşmede "Bu insanları istemiyorum." dediği ileri sürüldü.

YORUM YAPMADI

Turnbull ise telefon görüşmesiyle ilgili yorum yapmadı.

Başkent Canberra'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Turnbull, telefon görüşmesinin "samimi, dürüstçe ve özel" olduğunu belirtti ancak içeriğiyle ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Israrlı sorular üzerine haberi gördüğünü ancak herhangi bir yorumda bulunmayacağını tekrarlayan Turnbull, "Başkanın resmi sözcüsü ve Beyaz Saray'ın belirttiği, bana da Başkan Trump'ın söylediği gibi, Obama yönetimi ile imzalan mülteci yerleştirilmesi anlaşmasının devam ettiğini söyleyebilirim." dedi.

OBAMA İLE ANLAŞMIŞLARDI

Yakalanan sığınmacıları Papua Yeni Gine'deki Manus Adası ile Pasifik ülkesi Nauru'da kurduğu gözaltı merkezlerinde tutan Avustralya, geçen yıl mülteci ve sığınmacıları ABD'ye göndermek üzere Obama yönetimi ile anlaşmaya varmıştı.

İki ülke arasındaki anlaşma, Avustralya kamuoyu tarafından olumlu bulunmuş ancak Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi ile anlaşmanın akıbeti sorgulanmaya başlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2017, 12:32
banner218