banner339
banner274

Rusya’nın “kara gün” parası 2017’de tükeniyor

Rusya’nın Rezerv Fonu’nun önümüzdeki yıl tükeneceği bütçe açığının ise Ulusal Refah Fonu’ndan finanse edileceği bildirildi.

Rusya’nın “kara gün” parası 2017’de tükeniyor
banner401
banner427

MOSKOVA (QHA) -

Rus TASS haber ajansının verdiği habere göre Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Aleksey Lavrov, “Rezerv Fonu hatırladığım kadarıyla önümüzdeki yıl tükenecek” dedi ve daha sonra bütçe açığının Ulusal Refah Fonu kullanılarak kapatılacağını kaydetti.

Rusya’da hükümet bütçe açığını kapamak için “kara gün” paralarını harcamaya devam ediyor. Maliye Bakanlığı, sene başından bu yana Rezerv Fonu’nu üçüncü kez kullandı. Ağustos ayında federal bütçe açığının finansmanı için Rezerv Fonu’ndan 390 milyar ruble kullanıldığı açıklandı.

Daha önce Maliye Bakanlığı, Rusya Rezerv Fonu’nun ağustos ayında yüzde 18,4 daha azalarak 2,09 trilyon rubleye kadar gerilediğini, Refah Fonu’nun ise yüzde 2.5 oranında azalarak  4,719 trilyon rubleye gerilediğini bildirmişti.

Rusya Maliye Bakanlığı, bütçe açığını kapamak için son sekiz ayda Rezerv Fonu’ndan 1,17 milyar dolar harcadı. Fonda, kur farkı nedeniyle sene başından bu yana toplam 380,5 milyar ruble düşüş oldu.

Maliye Bakanlığı bu yıl Rezerv Fonu’ndan toplam 2.1 trilyon ruble harcamayı planlıyordu. Maliye Bakanı Anton Siluanov bu yıl Rezerv Fonu harcamalarını aynı düzeyde tutmanın zor olacağını çünkü harcamaların petrol fiyatının varil başına 50 dolar olması üzerinden hesaplandığını bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2016, 21:36
banner218