banner4
banner23

Rusya ile Japonya Kuril Adaları'nda yine anlaşamadı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, "İki ülkenin çıkarlarını karşılayacak ve halk tarafından kabul edilecek bir barış anlaşması üzerinde müzakerelerde bulunduk. Bu görev kolay değil" dedi, Japon mevkidaşı Kono ise "Bugünkü görüşmelerin sonucunda farklılıklarımızın üstesinden gelebildiğimizi söyleyemeyiz" ifadesini kullandı.

Rusya ile Japonya Kuril Adaları'nda yine anlaşamadı
banner8

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve  Japonya'nın kabul edebileceği barış anlaşmasını yapmanın zor bir görev olduğunu  söyledi. 

Lavrov, Rusya ile Japonya arasında süren barış anlaşması müzakereleri  çerçevesinde Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ile Moskova'da bir araya geldi.

Görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan  Lavrov, "İki ülkenin çıkarlarını karşılayacak ve halk tarafından kabul edilecek  bir barış anlaşması üzerinde müzakerelerde bulunduk. Bu görev kolay değil."  ifadesini kullandı.

Lavrov, her iki ülkenin dışişleri bakanları ve savunma bakanlarının 2  2 formatında yapacağı görüşmenin 30 Mayıs'ta Tokyo'da gerçekleştireceği bilgisini  paylaştı.

Rusya ve Japonya'nın Kuril Adaları'ndaki ortak ekonomik  faaliyetlerinin seyrini olumlu değerlendirdiğini aktaran Lavrov, ilgili  projelerin müzakere aşamasında olduğunu ifade etti.

Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono da Rus mevkidaşı Lavrov ile barış  anlaşması konusunda görüş ayrılıklarının devam ettiğini belirtti.

Kono, "Bugünkü görüşmelerin sonucunda farklılıklarımızın üstesinden  gelebildiğimizi söyleyemeyiz. Ancak bu zor sorunun üstesinden gelerek gerçek bir  ortaklık kurmanın stratejik çıkarlarımıza cevap vereceğine kesin olarak karar  verdik." diye konuştu.

Japon Bakan, Tokyo'nun mevcut farklılıkları çözmek için Moskova ile  diyaloğa devam etmeye hazır olduğunu dile getirdi.

Rusya ve Japonya, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Rusların Kuril  Adaları, Japonya'nın ise Kuzey Bölgeleri olarak adlandırdığı toprak parçası  konusundaki uyuşmazlık nedeniyle resmi barış anlaşması imzalayamamıştı.

Geçen yıl Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Japonya Başbakanı  Şinzo Abe, 1956 tarihli ortak deklarasyon temelinde bir barış anlaşması  yapılmasına ilişkin müzakereleri artırma konusunda mutabık kalmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve Japonya Dışişleri Bakanı Kono, bu yıl  içerisinde Rus-Japon müzakereleri çerçevesinde iki kez bir araya gelmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2019, 16:54