banner339
banner274

Rusya: Halep'te El Nusra Cephesiyle İrtibatını Koparmayan Tüm Muhalifler Hedef Alınacak

Dışişleri Bakanı Lavrov, Halep'te El Nusra cephesiyle irtibatını koparmayan tüm muhaliflerin hedef alınacağını söyledi. Moskova'ya göre ABD Rusya'nın bu hamlesini destekleyecek.

Rusya: Halep'te El Nusra Cephesiyle İrtibatını Koparmayan Tüm Muhalifler Hedef Alınacak
banner401
banner427

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye ve İranlı mevkidaşlarıyla görüşmesinden sonra kameraların karşısına geçti ve Moskova'nın yeni stratejisini açıkladı. Lavrov, Halep'te El Nusra'dan ayrılmayı kabul etmeyen tüm muhaliflerin vurulacağını söyledi.

"SİYASİ ÇÖZÜM DIŞINDA BAŞKA BİR ALTERNATİF YOK"

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile Moskova'da buluşan Lavrov, iç savaş ülkesinde siyasal çözüm dışında başka bir alternatifin olmadığını savundu.

"TERÖRİSTLERİN İŞİNİ BİTİRMEK GEREKİYOR"

Rus hava güçlerinin 10 gündür Halep'te operasyon düzenlemediğini ileri süren Lavrov, "Teröristlerin işini bitirmek gerekiyor. Nasıl ki Batılı partnerlerimizin terörle mücadelesi sadece lafta kalıyorsa, biz de uygulamada bu işi sonuna kadar götürmekte kararlıyız.

"EL NUSRA'DAN AYRILMAYAN MUHALİFLER DE AYNI ŞEKİLDE HEDEF SAYILACAK"

Halep'te ılımlı muhaliflerin El Nusra'dan ayrılmayı planladığını gösteren bir belirti yok, bu nedenle onların da terörist gruplar ile aynı şekilde hedef sayılmasının zamanı geldi" dedi.

YENİ DÖNEMİN İŞARETİNİ VERDİ

Rusya Dışişleri Bakanı, "Nitekim ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Halep'te terörist gruplardan ayrılmayan ılımlı muhaliflerin, aynı IŞİD ve El Nusra gibi meşru hedefler olacağını söylemişti" sözleriyle yeni dönemin işaretini verdi.

RUSYA ŞAM REJİMİYLE BERABER HALEP'İ BOMBALIYOR

Rusya halihazırda Şam rejimiyle birlikte haftalardır Halep kentini bombardımana tutuyor. Suriyeli muhalifler, kentteki kuşatmayı kırmak için bugün büyük bir saldırı başlattıklarını duyurmuştu. Lavrov'un açıklaması, saldırı ilanının hemen arkasından geldi.

Eylül ayından bu yana yaklaşık 275 bin insan, rejim güçlerinin kuşatması altında. Rusya ve Şam rejiminin hava saldırıları, son dönemde şiddetlendi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2016, 18:33
banner218