banner4
banner23

Rusya'dan ABD açıklaması: Çok yakında ya da 1,5  ay içinde...

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin,  Sovyetler Birliği döneminde iki ülke arasında imzalanan Orta Menzilli Nükleer  Kuvvetler Anlaşması'nı feshetme kararına ilişkin, "Bu karar çok yakında ya da 1,5  ay içinde resmileştirilecek." dedi.

Rusya'dan ABD açıklaması: Çok yakında ya da 1,5  ay içinde...
banner8

Lavrov, Rossiya 24 televizyon kanalına yaptığı açıklamada  Rusya  Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'un  görüşmesi esnasında, ABD'nin anlaşmadan çekilme kararının açıklığa kavuştuğunu  belirtti.

Bakan Lavrov, "Bu karar çok yakında ya da 1,5 ay içinde  resmileştirilecek. Ardından anlaşma ile belirlenen 6 aylık geri sayım başlayacak.  6 ayın sona ermesinin ardından belge hem kararı alan taraf hem de diğer taraf  için geçersiz olacak." ifadelerini kullandı.

Amerika ile bu ülkenin Avrupa ve Uzak Doğu'daki müttefiklerini  korumayı amaçlayan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması, 1987'de  Washington'da imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği  ile imzalanan ve nükleer savaş tehdidini azaltmaya yönelik en önemli adımlardan  biri olarak değerlendirilen anlaşmayı feshedeceğini açıklaması dünyada kaygı ile  karşılanmıştı.

Trump hafta sonunda "Biz anlaşmada kalan taraf olduk ve anlaşmaya  saygı gösterdik ancak Rusya ne yazık ki bu anlaşmaya saygı göstermedi bu nedenle  anlaşmayı feshedeceğiz, anlaşmadan çekileceğiz." açıklamasında bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 21:06