banner339
banner313

Rus ordusundan Kırım’da savaş manevraları

Ukrayna istihbaratı, Rus askerlerinin geçici olarak işgal edilen Kırım’da bazı saldırı manevraları tatbik ettiğini bildirdi.

Rus ordusundan Kırım’da savaş manevraları
banner401
banner399

KİEV (QHA) -

Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Başmüdürlüğü, Rus komando birliklerinin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da gerçekleştirilen “Kafkasya-2016” tatbikatı çerçevesinde çeşitli saldırı operasyonları tatbik ettiğini bildirdi.
 
Ukrayna Savunma Bakanlığı’na bağlı İstihbarat Başmüdürlüğü Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre, Rus askerleri, Rusya’nın işgali altında bulunan Kırım’daki “Opuk” poligonunun yakınlarında, farazi düşmanın cephe gerisine helikopter ve uçaklardan asker indirme başta olmak üzere bazı saldırı operasyonlarını icra ettiler. Tatbikata, Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nin komando birliklerinden 7. Hava İndirme-Taarruz Tümeni (Novorossiysk) ve 56. Hava İndirme-Taarruz Tugayı (Kamışin) askerleri katıldı.
 
İstihbarat, “Komandolara hava desteği, taktik havacılık uçaklarının (Su-24M, Su-25, Su-27, Su-33, Su-34, MiG-29) mürettebatı tarafından sağlandı. Uçaklar 80 kez havalandı” diye bildirdi.
 
Ukrayna istihbaratının elde ettiği bilgiye göre, Kırım’ın ve Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinin hava sahasında 2 uçuş yönetim merkezi nöbet tuttu. Tatbikat sırasında iki İl-22 tipi transponder uçağının kullanıldığı belirtildi.
 
Denizde “Novorossiysk” denizaltısının “Kalibr-PL” seyir füzeleri atışını gerçekleştirdiğini ifade eden istihbarat servisi, bölgenin ihata altına alınmasına yönelik hamlelerin Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri’nin Karadeniz Filosu’nun farklı tip güçleri tarafından sağlandığını ekledi.
 
Rusya Savunma Bakanlığı temsilcisi İgor Konaşenkov, 9 Eylül tarihinde gazetecilere yaptığı açıklamada, tatbikatı gözlemlemek için 40’tan fazla ülkeden 60’dan fazla askeri ataşenin Kırım’a geldiğini ileri sürdü.
 
Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı ülkenin güneyinde geniş kapsamlı tatbikatın başladığını duyurmuştu. "Kafkasya 2016" adlı Güney Askeri Birliği tarafından Karadeniz ve Hazar havzalarında gerçekleştirilen tatbikatta, 12 bin 500 asker ile çok sayıda zırhlı araç, uçak ve gemi görev almıştı. Ordunun savaşa hazırlık durumunun kontrol edilmesi amacıyla başlatılan tatbikatın 10 Eylül tarihine kadar devam edeceği bildirilmişti.
 
Rusya’nın düzenlediği tatbikat ile ilgili açıklama yapan Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, “Kafkasya 2016” askeri tatbikatlarının gerçekleştirmesinden endişe duyduğunu belirterek Ukrayna’nın geçici olarak işgal edilen bölgelerinde ve sınırında askeri araçların yığılması, “savaşa hazır ol” duruma getirilmesinin, Ukrayna için doğrudan askeri tehdidin arttığını kanıtladığını kaydetmişti.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 23:35
banner218