banner339
banner313

Rus heyet, Beşar Esad ile görüştü!

Habertürk'ün ulaştığı Suriye sahadaki Rusya Federasyonu kaynaklarından alınan bilgilere göre, ülkesindeki binlerce insanın ölümünden sorumlu Beşar Esad'ın Çarşamba günü Rus yetkililerden oluşan bir heyetle ihtilaf sonrasında Suriye'nin nasıl yeniden yapılandırılacağını görüştüğü öğrenildi. Görüşmede yeni anayasa çalışmalarına dair Rus heyetin görüşlerini ilettiği kaydedildi. Rus heyetin Esad'a yeni süreçte Kürtlerin güçlendirilmiş yerel yönetim modeli ile temsili konusunuda gündeme getirdiği öğr

Rus heyet, Beşar Esad ile görüştü!
banner401
banner399

HABERTÜRK muhabiri Çetiner Çetin'in haberine göre, Rusya Devlet Başkanı'nın Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Verşi ve Savunma Bakanlığı yetkililerinin de iştirak ettiği üst düzey kurumlararası bir heyetin Çarşamba günü Esad tarafından kabul edildiği ifade edildi. Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu PYD'nin bu heyet ile görüşme talebinde bulunduğu ancak PYD yöneticilerinin bu heyet yerine Şam'da daha düşük seviyede bir Rus Heyeti ile görüştüğü öğrenildi.

Sahadaki kaynaklardan, görüşmede Suriyeli mültecilerin ve ülke içinde yer değiştirenlerin yaşam yerlerine geri dönmelerinin bir an önce sağlanması konuları dahil ülkenin ihtilaf sonrasında yeniden yapılanmasıyla ilgili görevlere özel yer verildiği öğrenildi.

Suriye Devlet Başkanı'nın Rusya'nın bu istikametteki girişimlerini takdirle karşıladığı, yurda dönmekte olan Suriyelilerin güvenli ve insan onuruna yakışır bir şekilde kabulü için gerekli şartları sağlamaya hazır olduğunu söylediği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2018, 14:58
banner218