banner158

Rejim İdlib'de yine vurdu

Suriye'de Esed rejimi ve destekçilerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi'ndeki yerleşim bölgelerine gece geç saatlerde düzenlediği hava saldırılarında 12 sivil yaşamını yitirdi.

Rejim İdlib'de yine vurdu
banner176

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin, "İdlib  Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içindeki sivil yerleşimlere gece geç  saatlerde düzenlediği hava saldırılarında 4'ü çocuk, 12 sivil hayatını kaybetti. 

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Esed rejimi ordusu ve İran  destekli terörist gruplardan oluşan rejim güçleri, gece geç saatlerde İdlib  ilinin Marratinnuman ve Han Şeyhun ilçeleri, Marrıthırma, el Kassabiyye, Abidin,  Hiş, Kirisaa, Kefer Sicne ve Nukeyyir köylerine hava ve kara saldırısı düzenledi.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynaklarından alınan bilgiye göre,  gece geç saatlerde Marratinnuman ilçesi ile Marrıthırma köyüne düzenlenen hava  saldırılarında 4'ü çocuk en az 12 sivil hayatını kaybetti, 25'ten fazla sivil  yaralandı.

'İdlib Gerginliği Azaltması Bölgesi'ndeki durum

banner175
Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib ili, neredeyse iç savaşın başından  bu yana muhaliflerin kalesi niteliğinde.

Halihazırda iç göç ile nüfusu yaklaşık 4 milyona ulaşan İdlib'in  merkezi, Mart 2015'te muhaliflerin kontrolüne geçti. İdlib, rejimin en yoğun  hedef aldığı bölgelerin başında geldi.

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında,  İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etti. Rejim güçlerinin  ateşkesi sık sık ihlal etmesi üzerine Türkiye ve Rusya, ek mutabakata vardı.  Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata  rağmen saldırılarına devam ediyor. Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26  Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında artan  saldırılar aynı yoğunlukta sürüyor.

Sivil Savunma kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana düzenlenen saldırılarda  en az 183 sivilin yaşamını yitirdiğini, 455'ten fazla sivilin yaralandığını  belirtiyor. Esed rejimi ve destekçilerinin, Türkiye ve Rusya'nın İdlib  mutabakatını imzaladığı 17 Eylül 2018'den bu yana ateşkesi ihlal ederek  düzenlediği saldırılarda 553 bin 444 sivil yerlerinden edildi.

Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya'nın hava  desteğiyle, yaklaşık 3 hafta önce başlattığı "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi"ne  geniş çaplı saldırılarla 100 kilometrekare civarında bir alanı ele geçirdi.  Askeri muhalifler ise söz konusu bölgeleri rejim güçlerinden ele geçirmek için  zaman zaman operasyon düzenliyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2019, 12:31
banner172