banner339
banner313

Puigdemont gözaltına alındığı Almanya'dan Belçika'ya geri döndü

Katalanların sürgündeki lideri Puigdemont gözaltına alındığı Almanya'dan Belçika'ya geri döndü.

Puigdemont gözaltına alındığı Almanya'dan Belçika'ya geri döndü
banner475

Katalanların sürgündeki lideri Carles Puigdemont, Mart ayında gözaltına alındığı Almanya'dan 'Bağımsızlık Referandumu' sonrası yerleştiği Belçika'ya geri döndü. Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir basın toplantısı düzenleyen Puigdemont, Katalonya'nın bağımsızlığı için Avrupa turlarına devam edeceğini açıkladı. Katalanların eski lideri Puigdemont, "Bu benim son durağım olmayacak, bu benim yolculuğumun sonu değil." dedi. Katalanların şimdiki lideri Quim Torra da basın toplantısında Puigdemont'un yanında yer aldı.

Avrupa'daki yakalama kararı İspanya Yüksek Mahkemesi tarafından geri çekilen Puigdemont ve beş Katalan siyasetçi eğer İspanya'ya dönerseler tutuklanacaklar.

Tek taraflı bağımsızlık ilanı sonrasında neler yaşanmıştı?

Katalonya'nın geçen yıl ekim ayında İspanya'dan bağımsızlığını ilan etmesinin ardından, İspanya'da Puigdemont ve diğer ayrılıkçı liderler hakkında "devlete başkaldırma" suçlamasıyla soruşturma başlatılmıştı.

Puigdemont, bunun üzerine Belçika'ya kaçmıştı. Aralık ayında çıkartılan Avrupa genelindeki tutuklama kararı geri çekilmiş, ancak 23 Mart'ta İspanyol mahkemesi tarafından yine Avrupa çapında tutuklama kararı çıkartılmıştı.

Bunun üzerine, Puigdemont 25 Mart'ta Almanya-Danimarka sınırı üzerinden ülkeye girmesinin ardından bir benzinlikçide Alman polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Alman makamları kamu fonunu kötüye kullanmaktan Puigdemont'ın İspanya'ya iade edilebileceğine karar verirken isyan suçundan yargılanamayacağına hükmetmişti.

Daha ağır olan devlete başkaldırma suçundan yargılama yolu kapanacağı için İspanya Yüksek Mahkemesi de geçen hafta Carles Puigdemont ve beş Katalan politikacı hakkındaki iade talebini geri çekmiş ve Avrupa çapında geçerli olan yakalama kararını düşürdüğünü duyurmuştu.

Kaynak: Euronews

Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2018, 17:45
banner218