banner158

Necip, ilk duruşmaya çıktı

Eski Malezya Başbakanı Rezak kamu kalkınma fonu yolsuzluğu kapsamındaki suçlamaları reddetti, duruşma 15 Nisan'a ertelendi. Savcılık, "Necip Rezak'ın başbakanlık ve hazine bakanlığı makamlarını kullanarak 42 milyon Malezya ringgiti zimmetine geçirdiğini kanıtlayacaktır" açıklamasını yaptı.

Necip, ilk duruşmaya çıktı
banner152

Eski Malezya Başbakanı Necip Rezak hakkında kamu  kalkınma fonu (1MDB) yolsuzluğu kapsamında açılan davanın ilk duruşması yapıldı. 

Necip, Malezya basınının "tarihi" olarak adlandırdığı duruşma için  öğlen saatlerinde Kuala Lumpur Yüksek Mahkemesi binasına geldi.

Necip, ailesiyle kendisini destekleyen vatandaşların alkış ve duaları  eşliğinde mahkeme salonuna girdi.

1MDB yolsuzluğu skandalını ortaya çıkaran The Sarawak Report internet  sitesinin kurucusu İngiliz gazeteci Clare Rewcastle Brown da duruşma  salonundaydı.

Duruşmadan önce basına konuşan Brown, bir gazeteci olarak görevini  yaptığı için burada olduğunu belirterek, "Şahsi bir mesele yok. Sadece adaletin  tesis edildiğini görmek için buradayım." dedi.

'Savcılık Necip'in suçluluğunu kanıtlayacak'

İlk duruşma, Necip'e yöneltilen "gücü kötüye kullanma", "emaneti  suistimal" ve "kara para aklama" üzerine 7 farklı suçlamayla ilgili düzenlendi.

Duruşmada Başsavcı Tommy Thomas, "Yaklaşık 10 yıldır ülkedeki en güçlü  mevkiyi işgal eden bir eski başbakana karşı açılan davaların ilk duruşmasında  bulunmak benim için büyük bir ayrıcalık." diye konuştu.

Necip Rezak'ın elindeki siyasi gücü kullanarak milletinin servetiyle  oynadığını iddia eden Thomas, "Savcılık, Necip Rezak'ın başbakanlık ve hazine  bakanlığı makamlarını kullanarak 42 milyon Malezya ringgiti zimmetine geçirdiğini  kanıtlayacaktır." ifadesini kullandı.

Başsavcı ayrıca, duruşma sürecinde Necip'in, 2014'te, devletin fonuna  ait paradan bir mağazada yaptığı 130 bin dolar harcamanın da kanıtlanacağını  kaydetti.

Mahkeme salonunda Necip'in avukatlarının duruşmayı erteleme talebinin  savcılar tarafından art arda reddedilmesi üzerine savcılar ve avukatlar arasında  kısa bir arbede yaşandı.

Duruşmanın sonunda eski Başbakan Necip, hakkındaki suçlamaları kabul  etmediğini belirtti.

1MDB yolsuzluğu soruşturmasının ilk mahkeme duruşması, yerel saatle  17.30 civarında son bulurken bir sonraki duruşmanın 15 Nisan'da yapılacağı  duyuruldu.

Necip Rezak 42 ayrı suçtan yargılanıyor

Eski Malezya Başbakanı Necip Rezak hakkındaki yolsuzluk iddiaları ilk  olarak 2015'te, The Sarawak Report internet sitesinin yayımladığı belgelerle  gündeme gelmişti.

Sitede Necip'in 1MDB fonundan para çaldığı ve kişisel hesabına 681  milyon dolar transfer ettiğine dair belgeler ortaya çıkmıştı.

İddialardan kısa süre sonra Necip, internet sitesinin kurucusu İngiliz  gazeteci Brown hakkında yakalama kararı çıkartmış, yolsuzluk iddiaları  soruşturmasını yürüten başsavcının görevine 2016'da son vermişti.

Geçen yıl 9 Mayıs'ta düzenlenen genel seçimleri kaybetmesinin ardından  Necip, 11 Mayıs'ta ailesiyle Endonezya'ya gitmek üzereyken durdurulmuş, 12  Mayıs'ta İçişleri Bakanlığınca kendisine yurt dışına seyahat yasağı getirilmişti.

Seçimlerden bir ay sonra Necip'in evinde yapılan aramalarda 1,1 milyar  Malezya ringgiti (269 milyon dolar) nakit para bulunmuş, bu paraların 1MDB  fonundan zimmetlendiği öne sürülmüştü.

4 Temmuz'da yeniden başlayan 1MDB yolsuzluğu soruşturması kapsamında  Necip, devlet fonundan zimmetine 42 milyon ringgit (10 milyon dolar) para  geçirmekle suçlanmıştı.

Necip, hakkındaki suçlamalardan ötürü iki defa gözaltına alınmış,  kefaletle serbest bırakılmıştı.

Eski Malezya Başbakanı "emaneti suistimal", "gücü kötüye kullanma" ve  "kara para aklama" suçlamaları kapsamında 42 münferit suçtan yargılanıyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2019, 14:54