banner339
banner274

Müslüman askerler Alman ordusu için 'vazgeçilmez'

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Alman ordusunda görev yapan Müslüman askerleri "vazgeçilemez" olarak niteledi.

Müslüman askerler Alman ordusu için 'vazgeçilmez'
banner401
banner427

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Funke Medya Grubu'na yaptığı açıklamada Alman ordusunda görev yapan Müslüman askerlerin önemine de işaret ederek, "Dış ülkelerdeki misyonlarımızda yaklaşık 170 Müslüman kökenli asker görev yapıyor ve bunlar vazgeçilemez" dedi.

Savunma Bakanı, söz konusu Müslüman askerlerin dil ve kültür bilgileri sayesinde görev bölgelerindeki halkla iletişimin kolaylaştığını vurguladı.

Alman ordusunun yaklaşık yüzde 15'inin göçmen kökenli askerlerden oluştuğunu ifade eden Von der Leyen, bunlar arasında Türk, Afrika ve Arap kökenliler ile Rusya'dan gelen Almanların çoğunlukta olduğunu kaydetti.

"İncirlik görevi devam edecek"

Ursula von der Leyen, Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi konulardaki bazı anlaşmazlıklara rağmen, Alman askerlerinin İncirlik Hava Üssü'ndeki görevlerine devam edeceğini belirtti.

Alman bakan, "NATO üssünden askerlerin çekilmesinin terörizme karşı ortak mücadeleyi zayıflatacaktır" dedi.

"Afganistan'da daha sona gelinmedi"

Almanya Savunma Bakanı, Afganistan'da henüz görevin sonuna gelinmediğini ifade ederek,"Kendi tahminim hep beraber daha orada uzun bir süre kalmamız gerektiğidir." diye konuştu.
AA

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2016, 20:09
banner218